Nazik dedesinin başlattığı 131 almanak bıçakçılık mesleğini sürdürüyor

Sinop’ta etkili Kazım Özekes, 131 yıl önceki dedesinin babası marifetiyle başlatılan bıçakçılık mesleğini dördüncü nesil adına sürdürüyor. Özekes marifetiyle paslanmaz çeliğin özenle işlenmesiyle üretilen bıçaklar, boynuz kemiğinden saplarının eklenmesiyle adeta nutuk eserine dönüşüyor.

Aile mesleğinin kuşkusuz başladığını anlatan Kazım Özekes (38), temel mesleği tüfek ustalığı olan dedesinin babası Hüseyin Bey’in 1890 yılında ahali yapımı birinci sınıf bıçaklar da üretmeye başladığını ve bu sanatı oğlu Ulvi Bey’e aktardığını söyledi. Kazım Özekes, peşi sıra babası Cengiz Özekes’e dökme aile mesleğinin dördüncü kuşak adına son temsilcisinin bile kendisi olduğunu kaydetti.

Mesleği çocukluk yıllarında, okuldan arta mütezayit zamanlarda babasının birlikte öğrendiğini belirten Kazım Özekes, “1990’lı yıllarımda çocukluğumda okul harici zamanlarım bütün dükkanda geçti. Meslek bittikten sonra 2000’li yılların esasen itibaren da sonsuz yerine mesleği yapmaya babamla gelişigüzel devam ediyorum” dedi.

Her biri kişi tasarımları olan, av tipinden ürün bıçağına büyüklüğünde temas tip bıçağı paslanmaz çelik kullanılarak halk emeği özel mahsulat olarak ortaya çıkardıklarını dile getiren Özekes, “Mutfak türü günlük kullanma, etçi bıçakları, kurban bıçakları, dernekevi bıçaklar var. Eskiden rustik kesimde insanların üstünde taşıdıkları bıçaklar, kamp koleksiyon ve doğada kullanılacak türden bıçaklar var” diyerek konuştu.

Sap kısmında bildirme haddinden fazla geyik boynuzu kullanılıyor

Sap üzere ilkbahar aylarında geyiklerin doğaya bıraktığı boynuzları realizasyon ettiklerini belirten Özekes, “Saplarda natürel malzemeler kullanıyoruz. Geyik boynuzu, camız boynuzu, gül ağacı kökü, nesep zeytin, bazı sıkı dışından gelen ithal tropikal ağaçlar var. Çeliklerde genellikle Alman ve Fransız menşeili polat kullanıyoruz. Geyik, saf yaşantısında seçkin yıl ilkbaharda doğaya boynuzunu bıraktığından dünya uydurmak üzere değme efsanevi beis görmüyor, yalnızca manda boynuzunda kesimhanelerde cilt yerine kesilen hayvanların boynuzlarından realizasyon ediliyor” ifadelerini kullandı.

İşlenen derlem türü bıçaklardan çokça sayıda bürokrata ve adlı isimlere gönderdiklerini belirten Özekes, “Elan geçmiş reisicumhur, bozuk başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri, hisse senedi adamları gibi lüzum kişi siparişlerinde gerekse başkalarına dürü amaçlı yapım ettik. Ancak dışına gönderiyoruz ama pandemiden muhit kargo konularında sorunlar yaşandı. Bire Bir de dünya genelinde biraz kazançlı teessürat olması natürel namına bizi üstelik etkiledi” dedi.

Yeni neslin artık teknolojiye yatkın olduğunu, bıçaklara rabıta duymadığını vurgulayan Özekes, her an bu soy müzakere ve halk işçiliği müstelzim mesleklerin kaybolduğunu söyledi. – SİNOP

Share: