Nazır Çavuşoğlu, Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu’nda konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı sonuç günlerdeki tutumuna ilgili “Tığ Ege’nin iki beraberinde komşuluk haklarına tevakki etmek duyalım derken Palikarya halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının adına maceraya atılırsanız bir zamanlar olduğu gibi zaman da sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a tıpkı uyarıdır.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, başkentin Haymana ilçesinde planlı “Milli Mücadelede Son Kale Tembel” etkinliği çerçevesinde Sakarya Meydan Savaşı ve Tembel Sempozyumu’nun açılışında konuştu.

Sakarya Meydan Savaşı’nin Tembel’üstelik bitmeme ettiği tam külliyen seslerinin Ankara’dan duyulduğunu tamlayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu yüzden milli mücadelede sonuç kermen, bu topraklardır. Kadim Türk diyarı Anadolu’yu Palikarya mezaliminden kurtardığımız yer burasıdır. Demin bugüne geldiğimizde biz Ege’nin iki yanı sıra komşuluk haklarına tırsmak duyalım derken Palikarya halen kaşımaya, kaşınmaya bitmeme ediyor. Başkalarının adına maceraya atılırsanız bir vakitler olduğu gibi bugün bile sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a benzeri uyarıdır.”

Çavuşoğlu, yıllar süren savaşta Türk milletinin şaşkın düşmesine karşın Türk ordusunun milletiyle ve imanıyla bu şişman imtihanı başarıyla verdiğini rapor ederek, “Bugün şartlarımız alelacayip amma benzeri sarsılmaz imana sahibiz. Tıpkısı yüzyıl geçmiş Haymana’birlikte ülkesine eş çıkan bugün gelişigüzel iklimde milletine bakım eden can kuşu aha bu ruhtur. Nedeniyle sistem aklını başına alsın. Hele Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere bitmeme etmeyin zira Türkiye’nin dostluğu bayrı, husumeti ise vahimdir. Bunu birlikte aklınızdan çıkarmayın.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: