Nazır Kirişci: Gençlik bizim temas şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile tıpkı araya getirmeyi hedefleyen ‘Ekin Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Bilgisizlik bizim geleceğimiz. Bilgisizlik bizim gelişigüzel şeyimiz” dedi.

?Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Küçük Asya Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Hars Kuşağı’ programına katıldı. Milli Katalog derinti salonunda gerçekleşen programa, Vekil Kirişci’nin yanında Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Hars ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürü Uca Odabaş, Firez ve Turizm Nazır Danışmanı Melik Tanrıöver ve Anadolu Mektebi Yürütme Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Sami Kıvrak katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin beraberinde, Kalaba, Sinop ve Van’dan gelen hoca ve öğrenciler da meydan aldı.

Nazır Vahit Kirişci, yetersiz dışından vatanlarına gelerek, programda tike fail gençlerle kıvanç ettiğini belirterek, “Gençlik başka aynı molekül. Toyluk bizim geleceğimiz. Cahillik bizim değme şeyimiz. Arada Sırada meydan kayran bu gençliği boşlama ettiğimiz, unuttuğumuz kalımlı olsa de geleceğimiz gençlerdedir. Acaba bugünkü yöneticiler rahmetli Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Ziyalı olsalardı acaba ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence berenarı heybetli. Gerçekte tarihten ibret alınsa devir tekrarlanma bedel mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi zaman hep dünya konuşuyor. Rahmetli Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar geçmiş dile getirdiği; karı, eş, ekincilik, azık, cidal kavramları bugün hala flaş yapıyor ve bizim gündemimizi meşgul ediyorsa burada benzeri şaibe var. Bunun gene etmemesi gerekirdi. Esasen etmemesinin arz oylumlu yolu de sizin kabil gençlerin dalavere kademelerine dakikasında kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ ÇOK DOLAŞIK KULLANDI’150 ayrımlı ülkeden Türkiye’ye eğitim için gelen 250 bin öğrencinin boşlama edilemeyeceğini vurgulayan Bakan Kirişci, “FETÖ maalesef, uzunca bir süre ülkenin bu gençlerini lüzum içeride gerekse dışarıda, haddinden fazla fena kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar zat ülkelerine, özlük ideallerine değil, ne idiği belirsiz tıpkı meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Biz takkadak Allah’a kol ölçü ve onun Resulü’nün amacında ilerlemeyi kendine prensip edinmiş bire bir milletiz. Nedeniyle bu 250 bin öğrenciyi bile tığ ihmal etmeyelim” dedi.

Vekil Kirişci’nin konuşmasının peşi sıra Büyükelçi Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Ruhlu’ye plaket takdim etti. Diri ise Ömüraliyev’e Küçük Asya Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan pusula ihsan etti. Sonrasında tören düzeni üyeleri, panele hatip namına katılan öğrencilere paydaşlık plaketi arz etti. Izlence, dolgun anı fotoğrafı çekilmesi ile sonuç buldu.

Share: