Nohut üretiminde bu sene yüzdelik 22,1’lik artım bekleniyor

Türkiye’nin ciharıyek beraberinde hasadı devam eden nohutta üretimin bu sene güzeşte yıla kıyasla yüzde 22,1 artarak 580 bin tona ulaşması bekleniyor.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nohut, yetiştirilmesi fazla mütekait olmadığı, Anadolu’birlikte kıraç alanlarda birlikte ekilebildiği amacıyla çiftçiler aracılığıyla tercih ediliyor.

Tohumları kurumadan yeşil yerine de tüketilebilen nohut, kurutulmuş şekilde alelhusus şita aylarında aşındırmak adına sofraları süslüyor. Nohutta 2020/2021 pazarlama yılı az içi tasarruf miktarı 509 bin ton, dirilik başı istihlak almanak 5,1 kilo, sürücü belgesi oranı ise yüzde 122,3 düzeyinde gerçekleşti.

Son 5 yıllık sayı farkı nohut üretimi ülkede 567 bin tonu bulurken ortalama mahsul dekar başına 116 kilogram düzeyinde hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun tahmini kapsamında 2022 yılı nohut üretiminin bu sene sabık yıla bakarak yüzde 22,1 artışla 580 bin titrem düzeyinde olacağı öngörüldü. Geçen sene 475 bin titrem nohut üretimi gerçekleşmişti.

Üretimin şişman bölümü İç Anadolu’daki 6 şehirde

Türkiye’da nohut üretimi bati yerine Ankara, Yozgat, Kırşehir, Konya, Karaman ve Çorum’birlikte yapılıyor. Türkiye güzeşte sene yüzdelik 14 ile yer haddinden fazla İran’a nohut ihracatı yaptı. İran’ı yüzdelik 8’er ile Pakistan ve Suriye, yüzde 6 ile Irak strateji etti.

Bu yılın sülale-haziran döneminde ise ihracatta Irak, Azerbaycan, Lübnan ve Gürcistan dikkati çekti. Bu dönemde Irak ihracatta yüzde 71’lik oranla ilk sırada vadi alırken bu ülkeyi yüzde 12 ile Azerbaycan, yüzde 9 ile Lübnan ve yüzdelik 6 ile Gürcistan izledi.

“Ülkemiz baklagillerin geniş merkezi yerinde”

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, tarımda kendine yeten tıpkı mevki olmanın, zaman gelinen noktada nazik ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Kendine yeten aynı mutluluk olabilmek amacıyla birlikte nesil ihtiyacının güçlükle içinden karşılanmasını zaruret yerine gördüklerini vurgulayan Kirişci, toprak bitkilerinde 911 yerel ve milli çeşidin tescil ettirildiğini bildirdi.

Kirişci, tescillenen 94 çeşidin nohut, sıska fasulye, yasmık gibi yemeklik dane baklagiller olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz başta nohut oluşmak için baklagillerin jen merkezi durumundadır. Baklagiller; istihdama olan katkıları, ihracat potansiyelleri, ekim nöbetine amelî girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında etkin olmaları zımnında majör bir üründür.”

Share: