Nysa Antika Kenti tarihini aydınlatacak 1800 almanak 2 ayrı ‘onurlandırma yazıtı’ bulundu

AYDIN’ın Sultanhisar ilçesindeki Nysa Antik Kenti’nde Sütunlu Ana Yol bölümünde sürdürülen hafriyat çalışmalarında Roma dönemine ilgilendiren olduğu değerlendirilen 2 ayrı ‘onurlandırma yazıtı’ bulundu. Nysa Antika Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Başkumandan Hakan Öztaner, yazıtların antika site tarihine çırağ tuttuğunu dile getirdi.

Nysa Antik Kenti’nde Doç. Dr. Serdar Melik Öztaner başkanlığında bitmeme fail kazı çalışmalarında Sütunlu Ana Yol’de M.S. 2’nci yüzyılda Roma döneminde ilgili olduğu değerlendirilen ve ağırlıkları 2’şer tonu bulan yazıtlar bulundu. Yazıtların Roma döneminde Sütunlu Cadde’nin yapımına katkıda kâin hayırseverleri ve kentin encam gelenlerini onure gitmek amacıyla düzenlendiği belirtildi. Nysa Antik Kenti Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Başkomutan Hakan Öztaner, Sütunlu Cadde’dahi şu anne kadar 12 nüsha kitabe bulunduğu dile getirip, bulunan yazıtların Nysa Antik Kenti’nin tarihine ışık tuttuğunu söyledi.

1800 YILLIK ONURLANDIRMA YAZITLARIKazı Başkanı Doç Dr. Başkomutan Kağan Öztaner, yazıtların kısaca 1800 almanak olduğunu belirterek, “Nysa Antika Kenti’nin temel caddesi namına bildik Sütunlu Cadde’bile hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor. Şarki ve gün batısı kısmından sabık 9,5 metre genişliğinde mermer kaplamalı oldukça hazır bu Sütunlu Cadde Roma döneminde M.S. 2’nci yüzyılda kentin anne aküsü ergin. Bu caddede yürüttüğümüz kazılarda haddinden fazla sayıda yazıt bulundu. Bu yazıtlar Nysa tarihini anlamamız üzere mefret, çoğunluğu onurlandırma yazıtlarıdır. Kente hizmet etmiş yetişkin insanlara yazılmıştır. en üst bulduğumuz yazıtta ise kente buğday verdiği amacıyla heykelleri diktirilmiştir. Bu yılki kazılarda ise 2 şereflendirme yazıtı ortaya daha çok. Bu miftah ile koca belirgi ve yazıtlara kazanmış olduk” dedi.’NYSA’NIN TAMLIK KALBİNE TEMAS YAPILDI’ Ziyalı İl Hars ve Turizm Müdürü Umut Tuncer üstelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Nysa Antika Şehir kazıları kısaca 220 hektarlık tıpkısı alana yayılıyor. 12 yıldır kazı çalışmaları devam ediyor. Akıbet 2 yılda yapılan çalışmalarda Nysa’nın tam kalbine tuşe yapıldı. Burada kâin yazıtlar şehir tarihini aydınlattığımızı gösterdi. Bilimsel açıdan çok mehabetli ayrımsız kayran. Ayrımsız zamanda turizm potansiyelini birlikte oluşturmaya başladı. Sütunlu Cadde’nin eşsiz butik havası eksantrik ayrımsız antik kentte bulabileceğiniz ve görebileceğinizden çokça daha yavaş abuhava atmosferi yansıtıyor. Önümüzdeki yıllarda alelhusus Sütunlu Cadde’nin turizm sektöründe önemli bir aktör olacağını düşünüyorum.”Share: