Okuma barı bilmeyen kadının “vezneci personeli adıma itimat kartı çıkartıp gider yaptı” iddiası

Kartal’da hayatiyetli tekaüt bire bir kadın, kestirmece 3 yıl ilk ilçede bulunan Denizbank şubesine her an hesabını taşıdı. Kısaca 1 sene önce da bir şubeye gidip güven çeken kadına banka görevlileri geçmişe dönük 3 bin 800 TL itimat kartı borcu olduğunu söyledi. Okuma yazma bilmeyen ve bankadan kredi kartı almadığını belirten buğulu kadın, hesap açtırdığı tam banka görevlisinin özlük hesabına itimat kartı çıkartıp kullandığını kanıt etti.

Kartal’da yaşanan olayda, okuma yazması olmayan ve zor maaş hesabı kâin 57 yaşındaki Hava Akçal, iddiaya göre, Denizbank Soğanlık şubesine 3 yıl geçmiş giderek aylık hesabını taşıdı. Geçen sene ise ayrımsız bankaya anbean 30 bin TL’lik cesaret başvurusu fail ve krediyi çeken Çekicilik Akçal ve oğlu Meram Kültürlü’ı, 10 dönme sonra vezneci görevlileri arayarak ‘Albeni Akçal adına 3 bin 800 TL yüreklilik kartı borcu olduğunu’ söyledi. Bankaya her an bankadan güven kartı çıkarmadığını ve kullanmadığını rapor fail yaşlı avrat, banka görevlilerinin ‘bir vezneci personelinin alıcı hesabına itimat kartını çıkarttığını ve kendisinin kullandığını’ tez etti.

Olaydan ayrımsız kaç ahit sonraları, vezneci görevlilerinin çağırması üzerine şubeye saat 17.00’den sonradan revan Gelgel Akçal’a çalışanlar yoluyla aracısız bin 410 TL verildi ve parayı aldığına dair Akçal’ın imzası alındı. Hava Akçal, bilgisi olmadan adına cesaret kartı çıkarıldığını ve kullanıldığını, bu sebepten çevre emniyet kartı borcunu ödemediğini ve bu durumdan kıygın oluğunu dile getirdi.

“Bankaya kredi başvurusu yaptıktan sonraları olmayan emniyet kartı borcu daha çok”

Konu hakkında konuşan 57 yaşındaki Gelgel Akçal, “3 sene önceki ego tekaüt maaşımı bu bankaya taşıdım. Şimdiye büyüklüğünde hiçbir sıkıntı yoktu. Bu sene bankaya güven başvurusu yaptıktan sonra olmayan kredi kartı borcu çıktı. Kullanmadığım, almadığım yüreklilik kartının almış olduğumu, kullanmış olduğumu ve ödemem gerektiğini banka görevlileri söyleyip itiraz ettiler. Ayın 10’unda banka yetkilileri beni arayarak bankaya çağırdılar. Vezneci müdürü ile görüştüm. Saat 5’te ben bankaya geldim. Vezneci müdürü ile görüştüm. Başöğretmen paranın tıpkı miktarının kafasız yatırıldığını söyledi. Parayı bana iade edeceklerini söylediler. Kağıtları imzaladıktan sonraları Bin 400 TL verdiler bana. Çekici birey makbul güven kartının parasını bire bir miktarını et kafalı yatırmış. Şu zaman çok mağdur durumdayım. Ego banka çalışanlarından şüpheleniyorum. Ego cesaret kartımı almadım. Vezneci personelinin yapmış olduğunu düşünüyorum. Yetkilerden arkalama istiyorum” dedi.

“Tek kullanmadığım tıpkısı parayı neden ödemek zorunda kalayım”

Olaya aksülamel gösteren oğlu Kasıt Entelektüel ise “Bankadan 3 yıldır annem emekli maaşını çekiyor. Geçen aylarda tıpkısı kredi başvurusunda bulunduk. Kredimiz onaylandı. Krediyi çektikten bilahare annem aranmış, bankada aynı güven kartı borcumuzun olduğuna dayalı. Annemin Cesaret kartı tek şekilde olmadı. Annemin okuryazarlığı yok elhak. Bütün işlemlerini vezneci çalışanı şube eş yapıyor. ve maalesef ki bu ofis eş bizim gibi tıpkı kaç kişiye elan bu olayı yapmış. Biz öğrendikten sonraları ortaya çıktı. Bacanak gizlice cesaret kartı çıkarttırıyor. ve bu güven kartını belli aralıklarla belli şekilde şubeden çekiyor, yatırıyor, çekiyor, yatırıyor. Buradaki amacı biz bilmiyoruz. Imdi neye müzaheret yapıyordu veya parayı nereye kullanıyordu? Bu olay ortaya çıkınca vezneci bunu yetişmek için annemi saat 5’ten sonra hele banka müdürü arayıp ‘şubeye elkızı bir görüşelim’ deyip çağırdı. Biz bu zamana kadar muhatap bulamadık. 5’ten sonradan annem geliyor, annemin eline bu olayı kapatmak için bin 410 teklik sıkıştırıyorlar. Ama ‘geriye mütezayit 3 bin 170 bakiyeyi siz ödemek zorundasınız’ diyorlar. Bugün birlikte şubeye geldiğimizde yazıhane çalışanı arkadaşın ağzından kaçırmasıyla maalesef idarehane çalışanının şubeden bu işlemleri yaptığını ve ofis çalışanının artık bankayla ilişkisinin kesildiğini bize açıkladılar. Biz dahi diyoruz ki ‘bu borcu kim ödeyecek’, ‘Siz ödeyeceksiniz’ diyorlar. Ego çekmediğim aynı parayı, şubede çalışanın yaptığı bir hırsızlığı ego sebep bire bir yurttaş adına ödeyeyim” diyerek konuştu.

Öte yandan, banka görevlileri ise konuya ilgili matbuat mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı. – İSTANBUL

Share: