Ölüm için EDS sistemi kuruldu

Çorum’da son günlerde insanoğlu ve yaralamalı trafik kazalarının yaşandığı belde için “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Belirleme Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Gaga güzergahları ortada koşa yönlü kendisine devreye alınan sistemle birlikte yordam denetimleri de başladı. Trafik Idarehane Müdürü Bünyamin Demir, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda kâin Şehir Asayiş Idare Sistemi (KGYS)/Plak Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı gidiş geliş kazalarını çelmek ve güvenli gidiş geliş akışını uydurmak amacıyla “Sayı Farkı Yordam İhlal Tayin Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Ağız güzergahları ortada Güven Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı marifetiyle kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı arasında 10 bin 656 metrelik bölümde çift taraflı Ortalama Cevvaliyet Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için trafik işaret ve ihtar levhaları yerleştirildiğini anlatan Çıpa, “Otomobiller amacıyla 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler üzere 50 kilometre olup değişik vesait ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde belirtilen sürat limitleri Karayolları 73. Ofis Şefliğince gidiş geliş işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiştir. Şehir Güvenlik Dümen Sistemi (KGYS)/Plak Tanışıklık Sistemi (PTS) ile tamlanan noktalarda ve güzergahlarda yapılan yordam ihlal denetimlerinin yanında gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların fert ve servet güvenliğinin sağlanması üzere eksiksiz kavşaklarda yargılama yerine trafik kuralları ihlalleri (güvenlik kemeri takmamak, al ışıkta bozmak ve vasıta kullanırken el telefonu ahzetmek vb.) fail sürücülere yönelik dizge üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması üzere tedbirler alınmıştır. Orak Ayı kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Kenar güzergahları arasında koşa taraflı namına sayı farkı sürat denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: