Öner: “Efdal şişkinlik, sunu çokça sabit gelirlilerin düşmanıdır””

Memur Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bilimi Aynı-Sen Manisa Ofis Başkanı Ongun Öner, son teşrin ayı şişkinlik rakamlarının zar edilmesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Devletin pahalılık sorununu da çözeceğine dair inançlarının yekpare olduğunu kaydeden Öner, “Sorunları gören ve hal üreten devletimiz, kayıpları telafi edecek ilave ıslah ile para şişkinliği sorununa de hal üreteceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Görevli Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bilimi Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner kasım kocaoğlan pahalılık rakamlarıyla ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Denk istikrarı amacıyla yapılacak çalışmalarla pahalılık rakamlarının tek haneye indirilmesi gerektiğini anlatım eden Öner, “Fiyatların umumi seviyesindeki çoğalma, düzentileme ve içtimai hayata yönelik müspet düzenlemeleri gölgelememeli, envestisman-istihdam-istihsal-ihracat ve tahaccüm alanında atılan adımlara eşgüdümlü yerine denk istikrarı için yapılan çalışmalarla enflasyon rakamları biricik haneye indirilmelidir.” dedi.

“Devletimizin enflasyon sorununa birlikte çözüm üreteceğine inanıyoruz”

Yüksek enflasyonun, gözdağı adına arz çokça sabit gelirlilerin düşmanı olduğunu vurgulayan Öner, “TÜİK vasıtasıyla açıklanan yüzdelik 2,88 teşrinisani ayı para şişkinliği verisine bakarak; Orak Ayı-Son Teşrin enflasyonu yüzde 14,05, yıllık pahalılık yüzde 84,39 namına gerçekleşti. Teşrinisani itibariyle şişkinlik Farkı ise yüzdelik 6,59 oldu. Yükün büyük çoğunluğunu sırtlanan çakılı gelirlilerin enflasyon korkusundan uzaklaştırılması durumunda düzentileme hayatında yapılan iyileştirilmelere bire bir yenisi henüz ilave olacaktır. Hakikat, 6. Ahit dolgun sözleşmede hâkimiyet altına aldığımız kazanımlar neticesinde say hayatında haddinden fazla makro adımlar atık ve amme görevlileri açısından iri memnuniyet uyandırmıştır. Bunların başında sözleşmeliye grup ve bazen eksiklikleri olmasına rağmen ek nişane çalışması gelmektedir. 424 binden çok sözleşmelinin kadroya geçirilecek olması ve 5,3 milyon amme görevlisini havi Mülhak Nişan Düzenlemesi ile balaban adımlar atılmıştır. Sorunları gören ve çözüm üreten devletimiz, kayıpları telafi edecek arttırma iyileştirme ile pahalılık sorununa birlikte çözüm üreteceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Amme görevlisine yapılacak iyileştirme devletimize ağırbaşlılık değil bukağılık oluşturacaktır”

Sonuç dönemdeki artışlar karşısında gurur gücünün yükseltilmesi gerektiğini anlatım fail Öner, “2022 yılında atılan müspet adımlara bir yenisi elan eklenerek; Türkiye Yüzyılı’nı taçlandıracak, Türkiye’yi şahlandıracak, çakılı gelirlileri rahatlatacak arttırma iyileştirme yapılmalı, kira, gıda gibi artışlar karşısında bordroluların gurur gücü yükseltilmelidir. Türkiye’nin yıllardır özlemini kurduğu 2023 Hedefinde, devletin bakım sunumunda birincil eden olan amme görevlilerimizin unutulmayacağına inanıyor; amme görevlilerimize yapılacak arttırma iyileştirmenin devletimize rehavet değil, bilek oluşturacağının bilinmesini istiyoruz.” dedi. – MANİSA

Share: