Ordulu öğretmen, rüyasında kendisini iyileştireceğini belirten hekim amacıyla Van’a geldi

Ordulu öğretmen, rüyasında kendisini iyileştireceğini belirten doktor için Van’a geldi

Ankara ve İstanbul’daki hastanelerde umduğunu bulamayan Ordulu sarıklı, Lokman Hekim Van Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu

VAN – Ordu’de glumos tümörüne yakalanan Görüntü Aba Fellah isimli hoca, on paralık tanımadığı halde rüyasında gördüğü hekim üzere geldiği Van’birlikte yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ordu’dahi dinç Görüntü Mader Dikici isimli coğrafya öğretmeni, yıllar evvel glumos tümörüne yakalandı. Ankara ve İstanbul özellikle kalkmak için gittiği sayısız hastanede umduğunu bulamayan Ekinci, arayışını sürdürdü. Rüyasında gördüğü Lokman Hekim Van Hastanesi Ihtisas ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel’i ameliyatının başarılı geçeceğini söylemesi üstüne Van’a gelen Dikici, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgilendiren açıklamada kâin Lokman Doktor Van Hastanesi Önsezi ve Soy Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, Hayal Nene Çiftçi’nin daha geçmiş bir nice hastaneye gittiğini rapor ederek, “Herkes komplikasyonlardan bahsedince eş çekiniyor. Antrparantez ameliyata aldığımızda gösterişli bakımda ilk uyandırdığımız zaman ‘Ben yaşıyor muyum?’ dedi. O büyüklüğünde müteessir ki, çıktı faaliyetler rüyalarına girmiş. Beni geçmiş gördüğünde ‘Ego sizi rüyamda görmüştüm’ dedi. Edisyon ayrımsız ameliyattı. Çünkü tümör derine giden bir ur. Başarıyla çıkardık. İnşallah çıktı henüz de bereketli olacak” dedi.

Hayati riski olan, felç olma riski olan tıpkı işler olduğuna aksan eden Başel, “Gittiği yerlerde ‘yüzde 50 katre olabilirsin, masada kalma şansın var’ denilen ayrımsız operasyon. Ben bu ameliyattan çok daha zor ameliyatları yaptım, gönderdim. Van’a katılmak hastalarımıza edisyon geliyor. Ayrıca ‘bu büyüklüğünde muvaffakiyetli bire bir hekim olsa Van’üstelik ne işi var’ diyenler dahi var. Ama tığ tercihimizi Van’dan yana kullandık. Benzeri cerrahın sık saha değiştirmesi akıllıca değil. Burada belli bir ölçün oluşturduk. Bu hoppadak hekimle müntesip bir görüngü değil. Dokunaklı bakımı, servisi, anestezisi bütünü tıpkısı takım. Apayrı aynı yerde bu ekibi tesis etmek galiba beş on alıyor. Tığ anlaşılan bir sürede bu ekibi oluşturduk. Hastaların ayrımsız kısmı Van’a gelmeye çekiniyorlar ama Van’a gelenler birlikte, Van’ı hakeza beklemediklerini söylüyorlar. Ego öz memleketimde bu büyüklüğünde bayındır hissetmiyorum. Doğunun insanı çokça çok ongun. Haddinden Fazla kadirbilir ve konuksever. Herkes eş kabil yaklaşıyor. Gelirken çekiniyorlar ama giderken kâffesi üzülerek gidiyorlar” ifadelerini kullandı.

Şu esas büyüklüğünde 250’ye mümasil glomus tümörü ameliyatı yaptığının altını çizen Başel, “Bunların balaban bir kısmı; işler yapılamaz, masada kalır, damla tamam denilen hastalar. Bunların gelişigüzel biri haddinden fazla edisyon ameliyatlar. Buna karşın bizim sonuçlarımız çokça çok mebzul. Dünyada bu büyüklüğünde başarılı sonuçlar yok. O yüzden hastalarımız araştırıyor. Başka hastalarımızla irtibata geçiyor, hastalarımız yaşadıkları süreci anlatıyorlar ve ondan sonra bize geliyorlar” diyerek konuştu.

Birkaç yıl önce hastalığını öğrendiğini, Ankara ve İstanbul özellikle kalkmak amacıyla birçok yerdeki hastanelere gittiğini anlatan Rüya Anne Ekinci isimli marazlı ise “Çok araştırı yaptım. Çok riskli aynı çor olduğunu biliyordum. Öğretmen olmam cihetiyle ses tellerim önemliydi, şah damarlarım önemliydi, hayatta kalmam önemliydi. Ben Ankara ve İstanbul’birlikte haddinden fazla çok doktora gittim. Birçok ünlü doktorla görüştüm. Halil Hocayı hasbelkader buldum. O gece rüyamda Halil Hocayı gördüm. Bana ameliyatımın çok kudretli geçtiğini söyledi. Hiçbir komplikasyon olmadığını, hiçbir damarın yıpranmadığını söyledi. Bu bana haddinden fazla şişman bir erke verdi. Ego bunun konusunda bilcümle doktorları aynı tarafa ittim ve Van’a büyüklüğünde geldim. Başkaca İstanbul’birlikte bana ‘Van’bile ne işin var. İstanbul’bile doktor mu namevcut’ dediler. Amma ego inandığım şeyi düzenlemek istiyorum, beni etkilemeyin dedim ve geldim. Tezyifkâr çok mutluyum. Halil Hoca, sökel-doktor ilişkisi açısından çokça mütevazi ve çokça yunak benzeri âdem. Ben bire bir züğürt kendisine bundan çok etkilendim. Çokça abat ulaşabildim. Doktorluğu ve hekimliği çokça mebzul. Çokça kıvançlı kaldım. Kendimi gani hissediyorum ve Van’dan bahtiyar ayrılıyorum. İyi kim Van’a gelmişim. Ben aşağılık haddinden fazla bahtiyar oldum ve bahtiyar ayrılıyorum” dedi.

(ATL-MSA-Y)Share: