Özel çocuklarının eğitimi için Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Güçlükle dışında işlek Türk aileler, otizm ve iş bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla Türkiye’yi tercih ediyor.

Otizm ve iş bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan hususi iyileştirme ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi amacıyla hayvanların eğitime entegre edildiği merkezde ferdî, duyum, oyun ve atla tedavi kabil yöntemlerden da faydalanılıyor.

“Hususi yetişek amacıyla vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer evvel 4 yaşındaki oğlunun eğitimi üzere merkeze gelen Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, hususi eğitimin boğuk ve ağırlık bire bir süreç olduğunu söyledi.

Bu konuda yavaş bir beyyine ve el gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Devir çok yüce diyebilirim. Anne ve ağababa kendisine muayyen aynı yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel terbiye amacıyla araştırı yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz talih tıp açısından geride olan ayrımsız mevki değil fakat proses Türkiye’ye bakarak henüz korkulu işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye hususi eğitim bilimi alanında sistemdeki şişman benzeri açığı dolduruyor. Burada çocuklar çok mutlu.” diye konuştu.

Tuğçe Al da 5 yaşındaki oğlunun eğitimi için Almanya’dan geldiğini aktararak, “Hususi yetişek için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan eş dahi aldım. Eğitime sıkça geleceğimiz üzere eş almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Al, oğluna tanı konulduktan bilahare tıpkı ay süresince hususi eğitim merkezi üzere araştırı yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten tesadüfen bulduk. Şimdi ikinci ayımızı dolduruyoruz. Pres tıpkısı süreçti amma iyice ilerliyoruz. Farklı gurbetçi ailelerle pir arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çok güzelce diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Hususi eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Mürtefi Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel yetişek üzere Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına tanılama konulduktan sonra arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan tıpkı kurumuz. Tığ sadece hayvan terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim bilimi kabul etmek için buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin özel eğitim bilimi alanında kebir aynı yere sahip olduğuna meni ederek, hususi eğitim merkezlerinin bir sayrılarevi değil, ayrımsız talimhane adına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: