Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola imdi

Kıran ve Ivedili Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin keçe ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’de, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Ağır Sıklet Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların bile afetzedelere çabuk aynı şekilde ulaşmasını kâm fail Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle giden hem yardım paketleri hem hijyen kolileri hem bile oba ve battaniye gibi asıl insani müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye umut ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde tevessül etmek amacıyla afiyet trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı günü Van’üstelik 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları de Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Kül demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Kısık Altun birlikte 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insanca yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Biraz bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde hep 3 bin 991 kilometre ara itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin gerekseme sahiplerine mümkün olan yeryüzü gelişmemiş sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki tüm demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi üstelik yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 titrem besin yardımının Pakistan’üstelik yaşanan besin sorununa makro oranda katkıda bulunduğunu tabir eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha kolay atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler amacıyla arkalama hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: