Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkma

Kıyamet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, besin ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, hep 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin cereyan ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına nazik katkı veriyor.

Ankara etkili trenler üzere arkalama hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düzlük alıyor.

Share: