Palamutun Şarki Karadeniz’e hala barhana etmemiş olması Trabzonlu balıkçıları şaşırttı

Büyük balıkçı tekneleri bugünlerde Günindi Karadeniz’dahi verimli miktarda palamut avlarken, Gün Doğusu Karadeniz’birlikte palamut avının “namevcut” denecek kadar birkaç olması bölgedeki balıkçıları şaşırttı.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun zaman esasen beri Şark Karadeniz’bile mukavemetli avlanmamasının ayrımlılık oluşturduğunu rapor ederek vakit kaybetmeden Zonguldak- Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısını yaşadıklarını belirterek “Sivri balığı göç hayvanı olup Karadeniz’in hep kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan gine dönerdi fakat bu sene tek hakeza yapmadı; Acep geninde tıpkısı değişiklik mi var?” ifadelerini kullandı.

“Ince yıllardır böyle durumla karşılaşmadık; Palamutun genleri mi değişti?”

Teferruatlı yıllardan beri hakeza tıpkısı durumla karşılaşmadıklarını kaydeden Denizer, “Palamudun bolluğundan yana çok benzeri sıkıntımız yok. Güçlük sadece biricik bölgede yani Zonguldak-Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısı var. Pelit balığı bizim bildiğimiz barhana hayvanıdır. Boğazdan çıktıktan bilahare yumurtasını Karadeniz’e döker ve geninde olan özelliğinden çevre Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’a masraf. Batum’dan yeniden dönerek boğazdan içeriye oradan üstelik Ege Denizi’ne yarar. Ancak bu sene haddinden fazla farklılık oluşturdu palamut balığı. Tek oranlama etmediğimiz 1 ayın üstünde 1 aydan çok yalnız Gün Batısı Karadeniz Bölgesinde balık oluyor. Şuanda birlikte bitmeme ediyor, bol miktarda bile oralarda oluyor. Balıkçılık camiasında senelerce olan bire bir kişi kendisine düşündüğümüz biricik şey var acaba bundan ahir yıllarda dahi Karadeniz’da palamut balığının geninde bire bir ayrım mi var ‘ Yani yemeden içmeden Karadeniz’e boğaz ağzına yumurtasını dökecek ve o bölgede balıkçılık bitmeme edecek. Sinop’tan Hopa’ya makul göçünü tamamlayıp buralarda avcılık yapmayacak mıyız’ Ben kendimi bildiğimden beri sivri balığının baştan sona barhana hayvanı olup Karadeniz’in bilcümle kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan tekrar dönerdi. Ancak bu yıl tek hakeza yapmadı. Bugüne büyüklüğünde yapmadı artık üstelik yapabilecek olduğunu aritmetik etmiyoruz tıpkı yerde avlanır ve deniz suyu soğumaya başladıktan bilahare bulunmayan olup ihtimal da Marmara’ya girecek ve oradan dahi Akdeniz’e çıkıp gidecek. İnşallah bizim düşündüğümüz gibi değil da yeniden göçünü bitmeme fail bir balık türü olur” dedi.

“Bölgemizde avlansa fiyatlar henüz bile düşecek”

Garp Karadeniz’bile avlanan palamudun Trabzon’a gelmesinin taşımalık masraflarını arttırdığına dikkat çekici Denizer, “Oralarda avlanan balığın buraya gelmesi üzere konusunda nakliye fiyatı biniyor. Bu bölgede avlanmış olsa taşımalık maliyeti liyakatsiz olacak. Nakliye olmayınca bolluktan çevre fiyatlar otomatikman düşecek. Trabzon halkının palamuda olan düşkünlüğünü hep biliyor. Gene da buna şükretmek gerekir bu sene elan evvelki yıllara kıyasla daha mübarek. Zaman gelgel biraz rüzgarlı çıktı yağmurlu rüzgarlı olursa elan mübarek olacağını adisyon ediyoruz. Bahir suyu sıcaklığı 2-3 derecelik bire bir düşüş olması halinde sivri balığının kümeleşmesini sağlayacak henüz de çok olacağını anlayış ediyoruz” diye konuştu. – TRABZON

Share: