PARİON ANTİK KENTİ’NDE ASIL VE ÇOCUĞUNA AİT 2 BİN YILLIK OYUNTU BULUNDU

ÇANAKKALE’nin Biga ilçesine bağlı Tümsekli köyünde, 2 bin 700 almanak geçmişe ehil Roma İmparatorluğu’nun liman kenti Parion’daki kazı çalışmaları sırasında, 2 bin yıllık ana ve çocuğuna ilgilendiren oyuntu bulundu. Kazı Başkanı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Vedat Keleş, Bunlardan tıpkısı tanesi, majör bireye ilgili avrat mezarı, diğeri ise 9-11 maaş tıpkısı yavru mezarıydı. Bu iki mezarın ana ve çocuğuna ilgili oyuntu olduğunu tayin ettik dedi.

Biga ilçesine sınırlı Tümsekli köyü sınırlarında saha alan 2 bin 700 yıllık liman şehri Parion’de, 2005 yılında istirdat kazısıyla başlayan icraat, 2015’ten itibaren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veri Gökçe Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Batur başkanlığındaki ekip ile sürdürülüyor. Ekin ve Turizm Bakanlığı, Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü’nün izniyle Türk Güneş Kurumu desteğiyle Parion Antika Kenti’nde 2022 çalışmaları, april ayından beri bitmeme ediyor. Bu yılki kazılarda 17’si Rusya’dan atılmak üzere mecmu 80 nefis kadro çalışıyor. Kazılarda, bakir buluntular dahi ortaya imdi. Bu buluntulardan genişlik dikkat çekeni ise 2 bin yıllık asıl ve çocuğa ait mezar oldu.

‘EN ÖNEMLİ KENTLERDEN OLDUĞU BİR MISIL DAHA BELGELENDİ’

Parion Antik Kenti kazı çalışmalarının 4 sektörde odakladıklarını söylen Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, Birincisi Roma hamamı, ikincisi temsil, agora ve dükkanlar ve güney nekropolde çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu zamana büyüklüğünde yapılan çalışmalarda kısaca adına 100’e yakın envanterlik ürün, bine yakın bile etütlük eser ele geçti. Bu birlikte bizim için berenarı cesim. Bu asar çalışmaların sonunda Troya Müzesi’ne konfirmasyon edilecek. Yapmış olduğumuz çalışmalarda ele geçen eserlerle alay malay, bu seneki çalışmaları değerlendirdiğimizde Parion’un özellikle Roma döneminde bölgesinde sunma oylumlu kentlerden biri olduğu tıpkısı posta elan belgelenmiş oluyor. Zira eş olduğu 2 limanı ve zengin hinterlandı ile beraber antika dönemin bildirme cesim su yollarından tıpkı olan Çanakkale Boğazı üstünde konumlanan Parion’un, özellikle Roma döneminde bölgede akıbet aşama aktif tıpkı görk oynadığı bu sene kim buluntularla birlikte belirleme edildi dedi.

‘BURADA İLK KERE TUĞLA BELIK MEZAR TİPİYLE KARŞILAŞTIK’

Kentin güney nekropolünün milattan ilk 6’ncı yüzyıldan milattan sonraları 4’üncü yüzyıla büyüklüğünde sürekli kullanıldığını tamlayan Prof. Dr. Keleş, şöyle konuştu

Bu seneki çalışmalarda şu ana kadar kestirmece 25 çukur açıldı. Bu mezarlardan 2 tanesi bize sonuç etap varlıklı buluntular verdi. Bu mezarlar 270 ve 275 numaralı mezarlar. Bunlardan bir tanesi yetişkin tıpkı bireye ilgilendiren bire bir eş mezarı, ötekisi ise 9-11 mahiye bir yavru mezarı. Bunlar kremasyon mezarlar ama ele geçen buluntulara baktığımız antlaşma ölüler yakıldıktan sonraları geberik hediyelerinin mezara konulduğunu anlıyoruz. Bu buluntular içerisinde çeşitli pişmiş yerey kaplar, gözyaşı şişeleri, alelhusus çocuk mezarında ele geçirilen 2 nüsha çıngırak, biri uyuşturucu, ötekisi pişmiş yerey. Bunun yanı sıra kandiller, bazen Eros figürleri az çok ensesi kalın benzeri mezar olduğunu gösteriyor. Kısaca 25 nüsha oyuntu Parion’un hele Roma döneminde ölmüş defnetme adetlerini kullanılmamış veriler katması itibarıyla bizim amacıyla son adım kocaman. Burada ilk kez tuğla örgü mezar tipiyle karşılaştık. Bu nedenle son rütbe koca. Bilcümle mezarlardan ayrımsız Şaron geleneğine ilişik, ölülerin ağzında evet de ellerinin kenarında, dizlerinde sikkeler ele geçirildi. Onlar da Şaron geleneğinin yani sandalcı dediğimiz, yer altı dünyasında ölüleri karşı kıyıya nâkil sandalcıya verilen paralar acilen tezce hep mezarlarda ele geçirildi. Bu mezarlar Parion’un milattan bilahare hele 1’inci çağ dönemi üzerine bize yüce veriler veriyor. Bu iki mezar anne ve çocuğuna ilişkin aynı mezar diye konuştu.Share: