Pasaportsuz girişin arkası sıra hafta sonları mevrut Bulgar sayısı 20 bini buldu

PASAPORTSUZ Türkiye’ye girişlerine imkan tanınmasının arkası sıra Edirne’ye alışverişe mevrut Bulgar gezici sayısı her güzeşte artıyor. Edirne Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Hafta sonları bizim maksimal rakamlarımız 12 bin ile 16 binlere çıkmıştı. Demincek 20 binleri görüyoruz. Site ekonomisi açısından okkalı anlamda bir yardım sağlıyor” dedi.

Resmi Gazete’dahi yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının 28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanındı. Uygulamanın peşi sıra Bulgaristan’dan, Edirne’ye üstünkörü ahzüita amacıyla gelenlerin sayısı seçme sabık dönme arttı. Dolaşma otobüsleri ve hususi araçlarıyla mevrut Bulgar turistlerin, iğneden ipliğe bir anda her şeyi satın alarak güç başı averaj 100 ila150 euro harcadıkları belirtildi. Bulgarlar, ahzüita merkezleri ve kurulan umum pazarlarına büyüklüğünde aceleten herhangi bir yerde mevcut gelişim yerlerinden ahzüita yaparak ülkelerine dönüyor.

‘HAFTA SONU GELİŞİLERİ  20 BİNE ÇIKTI’Edirne Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Cumhurbaşkanlığı kararından bilahare kimlikle girişlerde ağırbaşlı anlamda ayrımsız artış var. Önümüzdeki günlerde bu artışın henüz üstelik artacağını bekliyoruz. Zira kapılarımız ciddi anlamda cıvıl cıvıl. Bilindik gurbetçi giriş ve çıkışlarımız var. Adisyon ediyorum, önümüzdeki günlerde kapıların rahatlamasıyla bu arada Bulgaristan’dan gelen misafirlerde ciddi tıpkısı çoğalma yaşayacağız. Eskiden genelde mail bölgelerden geliyordu. Amma kimliklerle girişlerle beraber Karadeniz ve iç bölgelerden dahi gelişler devam ediyor. Genelde 180 kilometre civarında aynı giriş güzergahı vardı, bu 350-400 kilometreye kadar çıktı” dedi.Kapıkule ve Hamzabeyli çizgi kapılarından hafta sonları 12 bin ila 16 bin turist methal yaparken, kimlikle antre imkanının arkası sıra bu sayının 20 bine çıktığını söyleyen Zıpkınkurt, “Deminden 20 binleri görüyoruz. Kent ekonomisi açısından tehlikeli anlamda tıpkısı ulama sağlıyor. Şu anda konaklamalarımız zaten gurbetçilerle beraber komple. Hizmet sektöründe çalışan arkadaşlarımız yeterince yanıt verebiliyorlar. Edirne, bakım sektöründe ve turizmde gelişiyor. Tutum ediyorum ki önümüzdeki günlerde gurbetçilerin bitmesiyle hakikat rakamları görebileceğiz” diyerek konuştu.’3 MİLYON BULGAR TURİST BEKLİYORUZ’Zıpkınkurt, Edirne’ye alışveriş için mevrut Bulgar turistlerin sayılarında geçtiğimiz yıllara bakarak yüzdelik 30 artım beklediğini belirterek, “Kimliklerle girişlerle beraber yıl sonuna kadar Bulgar seyyar gelişi 3 milyonu geçer” dedi.Edirne’bile pazarcı esnafından Mehmet Demir, kimlikle girişin başlamasının arkası sıra Bulgar turistlerin gelişlerinde artma olduğuna ilgi çekerek, “Bulgaristan’dan kimlikle mevrut haddinden fazla var akıbet 2-3 haftadır. Cumhurbaşkanının açıkladığı genelgeden sonra kimlikle geliyorlar. Leva yükseldiği amacıyla alışverişleri arttı. Amma demincek Almancılar dönüyor, gümrük kapıları ağır sıklet, 1-2 hafta sonradan imdi varidat. İşler çokça açılır” dedi.’RAHAT BİR ŞEKİLDE GELDİK’Bulgaristan’birlikte ateş parçası soydaşlardan Aysel Dursun, eşi Hasan Dursun ile alay malay kimlikle Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi. Dursun, “Türkiye’ye kimlikle giriş yaptık, çokça şen tıpkı şekilde geldik. Buradan Bulgaristan vatandaşlarına sesleniyorum, çıksınlar, gelsinler. Her özdek çokça kaliteli ve kötümser. Ego bin leva bozdurdum ve 10 bin teklik harcadım” dedi.Türkiye’ye Bulgaristan’dan kimliğiyle antre işleyen Mustafa Mitkov de “Bizim üzere kızgın ve akıllıca. Buradan başmak alıyoruz, aksata yapıyoruz eş üzere. Temas şeyi satın alıyoruz. Bizi kurtarıyor, çünkü rahat geliyoruz. Vize muafiyeti ile herkes gelebilir. Demincek Türkiye’ye akmak elan kolay” dedi.

Erdinç Pehlivanov ise, “Alışveriş üzere rastgele hafta buradayız. Kimlikle, çok abat geldik” diyerek konuştu.Share: