Pasifik, Çin ve Tayvan kriziyle kaynıyor! İşte Cumhur Reisi Erdoğan’dan bahis üzerine önce değerlendirme

MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kurultay heyetinin sabık hafta Tayvan’a yaptığı müzakere, Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin derhâl peşi sıra yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı üstelik Ada çevresinde “bire bir saf askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

PASİFİK KAYNIYOR

Gelişmeler sonrasında Tayvan ve MEMLUK ferasetsiz kadem atmazken, Çin ise cenk uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede serbest yetenekli tıpkısı askeri tatbikat başladı. Bilcümle dünyanın gözü mümkün ayrımsız savaşın çıkması durumuna karşın bölgeye çevrildi.

“YENİ BİR KRİZİN ORTAYA ÇIKMASINA İZİN VERMEMELİYİZ”

Cumhur Reisi Erdoğan ise Tayvan gerginliğine ait açıklamalarda bulundu. Pasifik’te muhtemel ayrımsız çatışmanın, Türkiye’nin pozisyonunu şüphesiz etkileyeceğine ve soylu erki anlamda hele bir krize tedarik noktasında ne durumda olduğuna ilişkin soruyu yanıtlandıran Erdoğan, şunları söyledi:

“Tığ hepsine hazırız, benzeri gravite yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının global tutum ve istikrara inatçı etkilerinin sürdüğü bire bir dönemde eskimemiş benzeri krizin ortaya çıkmasına müsaade vermemeliyiz. Tayvan’la ilişkin ortaya sâdır gerginliğin azaltılması amacıyla birlik tarafların sağduyulu ve mutedil cereyan etmesi çokça çokça şanlı.”

“PUTİN, ŞANGHAY BEŞLİSİ ZİRVESİNE BİZİ DA ÇAĞIRMA ETTİ”

Ilkgüz ayında Şanghay Beşlisi’nin Özbekistan’bile toplanacağını belirten Erdoğan, “Görüşmemizde Sayın Putin da arzu etti; kader olursa tığ de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin lüzumlu üyeleri gerek rasıt ya de diyalog ortağı kendisine oraya katılacak olanlarla biz üstelik bu arada olalım diyoruz. Söz Gelişi Çin geliyor, gayrı tarafta Suud ati, Şimendifer gelecek. Orada onlarla tıpkısı arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda tepeden inme aynı ebat olmazsa inşallah ego dahi oraya katılacağım. Orada bunları haddinden fazla daha ferah değerlendiririz.” dedi.Share: