Prof. Dr. Emre Alkin: “Enerjiyi eli nimetli fethetmek tek reçete””

Yapılarda Erke Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Müesses Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Anadolu Buluşmalarının Kayseri’üstelik düzenlenen toplantısında, “Enerjiyi artağan almak bir tane çıkar yol” dedi.

Acun Gazetesi işbirliği ile Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemi sponsorluğunda VERİMDER tarafından planlı Rum Buluşmaları Toplantısı, Kayseri’de gerçekleştirildi. Bire Bir otelde planlı toplantıya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Reisi Mustafa Sert, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, VERİMDER İcra Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Başkanı Modern Korkmaz, Acun Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve davetliler katıldı.

“Enerjiyi bereketli kullanmamız geçişsiz”

Toplantının küşat konuşmasını işleyen VERİMDER İcra Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Bizim enerjiyi verimli kullanmamız geçişsiz. Enerjiyi artağan kullanın derken, birkaç kullanın bile üşüyün evet dahi sıcakta pişin eylemek anlamına gelmiyor. Biz daha birkaç enerji tüketerek bir randımanı tedarik etmek amacındayız. Kıt kaynaklarla azami faydayı sağlamaya müteharrik tıpkısı bilimin içerisinde geliyoruz. Emretmek ki kök bizde bulunmayan. Kaynağı ithal ediyoruz. Bu nedenle esas kıt almak, bizde sıfır herhangi bir husus kıttır. Bizde bunu iktisadi şekilde kullanacağız, azami enerjiyi hatırlamak amacıyla bu enerjiyi kullanacağız. Sanayi Bakanlığımızın öz verilerine bakarak, binalarda tüketilen erke sanayiden henüz aşkın. Yani sanayinin tükettiği enerjiden elan çok binalarda enerji tüketiliyor. Maatteessüf Türkiye’bile binalarımızın yüzde 80’i enerji verimliliğine akla yatkın değil. Yani bizim bir seferberlik başlatmamız gerekiyor. Biz böyle tıpkısı yola çıktık. Veriler gösteriyor ki; AB’dahi dahi erke tüketimi ile ilişkin dokunaklı benzeri seferberlik sarrafiye göstermiş durumda. Şita ati Avrupalılar darmadağın olacaklar şeklinde yorumlar var. Ben elan yıpranmamış geldim şu anda öyle benzeri format namevcut. Yani 1 buçuk 2 yıllık doğalgaz ihtiyaçlarını depolamışlar. Fakat bağımlı kim endişeliler. Hemen, ‘tığ bu filmi henüz önceden gördük’ diyorlar. Liberalizm, kişi özünde kıt kaynaklarla maksimum faydayı felsefi tıpkısı şekilde özgürlüklere dayandıran bire bir yaklaşımdır. Sosyete ve siyasa hangi büyüklüğünde özgürse aynı o kadar rahat oluşuyor. Ancak şu anda türlü değil. Amerika’dan Japonya’evet kadar her yerde çalışmış ve politik rejimden değiş geçiriyor. Bu şartlar altında bizde diyoruz ki erkin etraf ekonomisinin şartlarıyla idarecileri eleştirmeye çalışıyoruz. Diplomatik ve politik olarak sıkışmış olan hükümetlere ‘azade piyasayı neden uygulamıyorsunuz?’ dediğimizde, onlarda ‘tığ serbest değiliz ki’ diyorlar. Söz Misali Avrupalılar doğalgaza bu büyüklüğünde tabi olduklarını Rusya- Ukrayna savaşında kemiksiz kendisine anladıklarını söylüyorlar. Tabi olduğumuz için bağımsız politika üretemiyoruz. Nedeniyle bizim önereceğimiz biricik şey depolar dolana büyüklüğünde Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesidir. Bu çatışmanın sonunda da benzeri barış oluşması. Bu sulhla gelişigüzel birlikte bizim tekrardan enerjiye kavuşmamız. Bu süssüz tıpkı kapsam değil” ifadelerini kullandı.

Alkin, “Vatandaşa diyoruz ki eğer kim biz zat konutumuzda enerjiyi artağan kullanırsak, Türkiye’nin aut politikasını bile ferah ayla getirebiliriz. Bozukluk zira henüz birkaç tüketeceksin ve bizde elan birkaç merbut kalacağız. Burası 25’inci ilimiz ve temas ilde ayrımlı ayrımsız cevapla karşılaşıyoruz. Örneğin Erzurum bu konudaki bilinciyle bizi çok şaşırttı. Fakat başka illere gittiğimizde cidar kalınlıkları 8 santimetre olması gerekirken, 3 santimetre ile yetinilmiş. Burada hem inşattı yapan müteahhide hem dahi imalatı satın alan vatandaşa bunun hangi kadar koskocaman tıpkısı bahis olduğunu ve namına ne kadar çok yarar vereceğini bilgilendirme yolu ile anlatmamız lazım. Zımnında enerji aynı gerekseme fakat bunu savurganlık etmek bize kâr getirmeyen tıpkı çizi evet” şeklinde konuştu.

“Elektrik üstüne çalıştık”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç birlikte, “Biz bu elektrik konusunda o kadar açar döktük o kadar konuyu gündeme taşıdık amma dizge ‘komşu aynı yaptırsın komşuda tıpkı görelim’ dedi. Bırakın bunu doğalgaz ilk geldiğinde Kayserimizin meşhur Sivas Caddesi’nde soylu erki yerine, imkanları eğin düzeyde olduğuna inandığımız dostlarımızı doğalgaza el kandırma ettik. ‘Önce şu komşular benzeri yaptırsın ayrımsız görelim’ dediler. Şu anda Kayserimizde çokça şükür bu manada tek sıklet oluşmadı. Yalıtımda üstelik benzeri süreci yaşadık. Belediyeler adına, esas caddelerdeki binalarımızın hem kaynak kirliliği hem da ısı yalıtımı üzerine iri aynı kaybolma oluşturduğuna inandığımız amacıyla cadde ana yol, çıkmaz sokak neredeyse bu süreci biz uyguladık” diye niteleyerek konuştu.

“Dünya, şuanda enerji krizinin eşiğindedir”

VERİMDER Başkanı Çağcıl Korkmaz ise “Temel amaçlarımız ülkemizde enerji verimliliği ve enerji tasarrufu alanında bilinçlendirme faaliyetleri yapmaktır. Alelhusus önümüzdeki dönemde iklim krizi, çevrenin korunması ve enerjinin kullanımıyla ilişkin konularda operasyon varagelmek ve bilinçlendirme çalışmaları yarmak bizim ana amaçlarımız içindedir. Kayseri’nin sair 81 ilimizden ayrımlı konumda olduğunu burada çokça kemiksiz bir şekilde görüyoruz. Enerji verimliliği bir hep ve ayrımsız süreçtir. Galiba tıpkısı devir doğruları yapmış başlamak bizi ileriye taşıyor ama koşullar ve süreçler değişiyor. Bir Zamanlar şanlı krizler yaşadık. Acun, şuanda enerji krizinin eşiğindedir. Bu yönden den baktığımızda erke verimliliği, artırım konuları haddinden fazla henüz yöre plana çıkıyor. Ülkemizin mecmu enerji faturasının üzerinden geçtik. 2022 yılında 100 bilyon dolar gibi aynı paradan bahsediyoruz. Hangi yazık kim yüzde 70 dışarıya bağımlılığımız hezel konusudur. Umum bunları masaya yatırdığımızda binalar şuanda enerjiyi arz aşkın kullandığımız ve mekân kirliliği açısından birlikte kocaman tıpkısı paya eş müstehase yakıtlar tükettiğimiz üzere binaların enerji verimliliği haline gelmesi eleştiri aynı noktadadır” dedi.

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Güldağ bile, “Türkiye henüz üretmeye bitmeme edecek. Bizim buna bütünlüklü bakmamız geçişsiz. Sanayimizde da bu konulara el atarken katiyetle ev tarafında, içtimai hayatta de erke verimliliğini yöre plana çıkarabiliyor olmamız lazım. Çünkü bu bizim üzere aynıyla Avrupa gibi artık tıpkısı maltalık memat meselesi. Ben öyle görüyorum” şeklinde konuştu. – KAYSERİ

Share: