Rahatlık paraşütçülerinin kullanılmamış gözdesi: Asık Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde kâin Asılı Tepesi kat paraşütü tutkunlarının yeni gözdesi oldu. Ağustos Utku Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sportmen ve vatandaşlar aheste bağ gösterdi.

Son yılların genişlik pop natür sporlarından olan erinç paraşütü, Çorum’dahi birlikte gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla sükûnet paraşütünde elektrik merkezi olma önünde ilerliyor. İlçede, Bayat Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi marifetiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği sakil bent gördü. Çorum Pervaz Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye gelen sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp eylem yaptı.

“Asılı Tepesi karşı paraşütüne haddinden fazla akla yatkın tıpkı alan”

Bayat’ın Türkiye’nin hep illerinden sporcuların keyif paraşütü amacıyla geleceği tıpkı format olacağını belirten Günü Geçmiş Şehremini Ekrem Adlı, Asma Tepesinin yıldız rüzgarlarının kelle ve final noktası olduğu için paraşütçüler amacıyla konma geçilmez olduğunu belirterek, “Muallak Tepesi yan paraşütüne çokça makul bire bir düz. Bura ayrıca teferruatlı duruluk uçuşları zarfında makul. Henüz geçmiş buradan ayrımsız sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya büyüklüğünde uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Muallak Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çok henüz açık katılımlı, uluslararası etkinlikler düzenleyebileceğiz. Yalnız Günü Geçmiş ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bütün illerinden sporcularımızın geleceği bir model olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına üstelik yardım sağlayacağız” dedi.

“Günü Geçmiş katıksız güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere üstelik ehil”

Bayat’ın natürel güzellikleri üzerine de bilgiler veren Ünlü, “Makam paraşütü veya sair etkinlikler amacıyla mevrut misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında bile kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle adamakıllı bire bir çevrim geçirebilirler. Bayat natürel güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere da eş. Derekutuğun bölgesinde binlerce almanak madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan daha bozuk geçmişe cemaat olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başkan Ünlü, “Burada çıkarılan değerli ve bakırlar İpek yolu aracılığıyla Samsun limanından dünyaya küşade. Ayrıca buradan çıkarılan madenler dünyanın sunma eski imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek adamlık tarihine cephe vermişler. İlçemiz saf ve coğrafi örtüsüyle katıksız güzelliklere erbap. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Umum halkımızı buraya nida ediyorum” diyerek konuştu.

“Günü Geçmiş natür sporlarında mefret benzeri potansiyele topluluk”

Günü Geçmiş Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu de Günü Geçmiş’ın keşfedilmemiş güzelliklere ehil olduğunu belirterek, “Asık Tepesi makam paraşütü sporları üzere gözde mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız doğa sporları ve dinlenme kampı merkezleri noktasında yüce tıpkısı potansiyele ehil” diyerek konuştu.

“Kamu huy tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Eti Tekellüm ve Doğa Sporları Kulübü üyesi Uğur Özrüzgar, iyice ayrımsız etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk yerine dinlenme kampı etkinliğine katıldık. Noksansız benzeri yaylası var. Demin yan paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Cümle doğa tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk defa yamaç paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Bayat Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’ne teşekkür etti. – ÇORUM

Share: