RESSAM ‘KOMET’ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

MODERN Türk sanatının eke temsilcilerinden ressam ve saz şairi ‘Komet’, Gürkan Ateşli için Mimar Sinan Domuzuna Sanatlar Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören sonrası sanatçının cenazesi Çağa Camii’nde kılınan cenaze namazının peşi sıra Ev Mezarlığı’na defnedildi.

Ressam ve şair ‘Komet’ Gürkan Coşkun, 25 Eylül’dahi tedavi gördüğü amansız hastalık hastalığı sebebiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Artist üzere elan evvel eğitim bilimi gördüğü Mimar Sinan Güzelce Sanatlar Üniversitesi’nin Hamdi Koca Salonu’nda cenaze töreni düzenlendi. Törene sanatçının kardeşi Kayıhan Ateşli, akrabaları, ressam Bedri Baykam, aktör Müjdat Gezen, asistanları, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Yakınları, sanatçının arzu verdiği Fenerbahçe bayrağına sarılı tabutunun uğrunda konuşmalar yaptı. Coşkun’un sakat asistanları, hayatını kaybeden sanatçıya yazdıkları şiiri tabutu başında dinletti.

Törenin ardından ‘Komet’in cenazesi Çağa Camii’ne yürümek için omuzlara alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına nakledildi. Bebek’teki cenaze namazına CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamza Çebi ile CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu bile katıldı. Kılınan namazın ardından cenaze Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

‘TOPLUM ONU ÇOKÇA UZUN BİR MÜDDET KEŞFETMEYE DEVAM EDECEK2

Cenaze töreninde mütekellim Ressam Bedri Baykam, Komet benim için misilsiz tıpkısı arkadaştı. Sayımsız insana bile alışmışlık yaptı. Nevi şahsına sınırlanmış haddinden fazla hususi ayrımsız ressamdı. Kendi efsanesini oluşturmuştu. Sanatı kişi kurduğu bir seyir, tıpkısı sinema gibiydi. Balaban bir ışıklı ve aydındı, dayanılmaz ayrımsız kütüphanesi vardı. Türkiye’birlikte olduğu büyüklüğünde Fransa’üstelik alelhusus Paris’te sanatçılar arasında adı geçen, yüzü sıcak, çepel bırakan bire bir isimdi. Herkesin kendine dayalı Komet anektodları vardır, muzip, tartışmayı muhip, barışık tıpkısı insandı. Köklerine, Atatürk Devrimlerine ve ülkesine tutkun tıpkısı insandı. Sonuç dönemlerin moda akımlarının hiçbirine kapılmadı. Arkasında balaban bir iz bıraktı. Aynı zamanda şişman aynı şairdi. Alıştığımız basit beğenilen şiirler dışında ayrımlı asar verdi. Kendisinden sonra resimleri büyüklüğünde, şiirleri dahi konuşulacaktır. İnsanlar deştikçe değişik Komet kimlikleri bulacak. Sosyete onu çok detayli tıpkısı süre keşfetmeye bitmeme edecek, Türkiye’da görgülü yüzlerde, yaşamaya devam edecek dedi.

‘ABİDİN DİNO, AVNİ ARBAŞ İLE BİRLİKTE PARİS’TE YERYÜZÜ ÇOK TANINAN RESSAMIMIZDI’

Sanatçının dostu Oyuncu Müjdat Gezen, Buluşmaya da buraya gelirdik. Onu karakterize etmek çok domuzuna benzeri duyguydu. Aynı dönem Cihangir’deki evimde birlikteydik, yanı sıra boyası yoktu, portremi çizmek istemişti. O zamanlar 10 yaşında olan kızım Elif’in karışık boyasıyla beni resmetti, altına bile bir şiir yazdı, bibi köle durur, ego ölene kadar da duracak. Komet çok babayiğit, haddinden fazla tatlı benzeri insandı. Çorum’dan buralara kadar mevrut, şevket bursuyla Paris’e gitmiş benzeri âdemoğlu. Koşuk sanatına, kılık sanatına çok güzel hizmetleri olmuştu. Abidin Dino, Avni Arbaş ile alay malay Paris’te bildirme çokça maruf ressamımızdı, rahmet diliyorum şeklinde konuşu.

KOMET KİMDİR…

Ressam ve ozan Gürkan Ateşin 1941 doğumluydu, ‘kuyruklu yıldız’ anlamına mevrut ‘Komet’ ismini kullanıyordu. Mimar Sinan Sunturlu Sanatlar Üniversitesi’nde gördüğü yetişek sonrasında 1971’dahi Vincence Ünversitesi’nde plastik sanatlar eğitimi almak için Paris’e azamet bursuyla yerleşti. İlk sergisini dahi bire bir süre eğitim gördüğü Fransa’bile açtı. İstanbul ve Paris beyninde yaşamını sürdüren sanatçı Viyana, Salzburg, ve Brüksel’üstelik de ferdî sergiler açmıştı. Acun çapında birçok modern danışma müzesinde eserleri sergilenen sanatçının gâh eserleri da İstanbul Çağdaş müzesinde sergileniyor. Gürkan Ateşin fotoğraf sanatının dışında türkü ile üstelik ilgilenmiş, şiirlerini derlediği tıpkısı tezkere birlikte yayınlamıştı.

Share: