Ressam ve âşık Gürkan Ateşli serencam yolculuğuna uğurlandı

“Komet” adıyla tanıdık uz ressam ve ozan Gürkan Coşkun son yolculuğuna uğurlandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Eş Işporta Salonu’nda planlı yâd törenine Ateşin’un ailesi, arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Şen İnci Murahhas, törende yaptığı konuşmada, Coşkun’un 1941’birlikte Çorum’birlikte dünyaya geldiğini söyledi.

Coşkun’un hayatına ilgilendiren vukuf veren Katılımcı, “Gürkan Coşkun, zat kimliğini düz yazı edeceği, onu ‘Komet’e dönüştüren sürecin yer büyük duraklarından biri olan Pir Sanatlar Akademisi’hangi 1960’ta girdi. Halil Dikmen, Zeki Yüksek İzer atölyelerinde çalıştı. 1971 yılında azamet bursuyla gittiği Paris’e yerleşti ve plastik sanatlar eğitimini burada sürdürdü.” dedi.

Şen Delege, idareci ressamın önce sergisini 1974’te Fransa’dahi Rouen şehrinde açtığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Komet’in resminde mütenevvi dönemlerden hezel edilir. Eskimemiş figür hareketi, bakir romantik, kullanılmamış ekspresyonist, yer modernist vs. Elbette asıl olan bilcümle bunların üzerinde ve dışında ayrımsız ressam kimliği kurabilmek, kendine has ayrımsız cızık oluşturmaktır. Komet, bunu nail bir sanatçıdır. Sıkıntılı içi ve ancak dışında açtığı çokça sayıda sergiyle, gösterici konusunda ortaya koyduğu görüşleriyle ve bunları yansıttığı eserleriyle Komet, Türk resminin eşi birkaç görülecek ayrımsız kuyruklu yıldızı gibi tamamıyla parlayacaktır.”

“Maalesef bu hayatın ayrımsız parçası”

Etkinliğe katılan ressam Bedri Baykam, mail zamanda Adnan Çöker, Balkan Naci İslimyeli ve İlhan İrem kadar isimlerin dahi hayatını kaybettiğini belirterek, “Hep bunlar maalesef yoğun geldi. Maatteessüf bu hayatın benzeri parçası. Şimdi bu üniversitede olup Komet’in 60 yıllık arkadaşı olan birçok altın kayırıcı var. Ego onun 60 yıllık ayrımsız tanıdığıyım ama 40 yıllık arkadaşıyım.” ifadesini kullandı.

Gürkan Coşkun’un serbest benzeri ressam yerine değil denemelerle, ampirik musahabe çalışmalarıyla ve performanslarıyla akademide etki bıraktığını dile getiren Baykam, “Onun sanatını araştırdıkça, âşık adına boyutlarının çöz katmanlarına indikçe sonsuz elan ayrımlı elan yüksek tıpkı Komet portresi ortaya çıkmaya bitmeme edecek. Rastgele ne büyüklüğünde yaşamının önemli benzeri kısmı Paris’te geçse birlikte büyük ayrımsız cumhuriyetperver, aynı demokrat, aynı Atatürkçüydü. Akıbet yılları etkileyen moda akımların hiçbirine kapılmadı ve cumhuriyetçi, Atatürkçü, demokrat ve özgürlükçü değerleri sonuna kadar hep savunmaya bitmeme etti.” diye niteleyerek konuştu.

Müjdat Gezen ise 1961’da tanıştığı Ateşin ile hatıralarını anlatarak, “Komet ile çokça domuzuna bir dostluğumuz oldu. 1981 yılında Paris’te buluştuk. Çok sevdiğim bir arkadaşımdı.” dedi.

Üniversiteden öğretim üyeleri ve arkadaşları de törende Coşkun ile ilişkin ihtisas, hatır ve hatıralarını paylaştı.

Tören sonrası Çağa Camii’hangi getirilen Coşkun’un naaşı, kılınan cenaze namazının ardınan Ev Mezarlığı’na defnedildi.

Share: