“Romatoid artriti kireçlenme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, halk arasında “iltihaplı mafsal romatizması” adına bildik romatoid artritin (RA) geçmiş semptomlarını 30-50 gözyaşı ortada gösterdiğini belirterek, “Umum arasında kireçleme diye niteleyerek bilinen bir cins iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilgilendiren değerlendirmeleri meydan kayran Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, ilkin el inç eklemleri oluşmak amacıyla kamu vücuttaki eklemleri tutabilen kronik iltihaplı tıpkı romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde kalıcı deformiteye etken olabileceğini nâkil Topal, müstakbel yaşlarda kişilerin günlük işlevlerini yerine getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin geçmiş semptomları eklemlerde şişmiş, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Yanı Sıra sabahları eklemlerde kusurlu saati bulan sağlamlık, ağızda çirozluk, gözde kuruluk ve inkıraz hissi evet.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın tersine yaşlılıkta görülen tıpkı çor olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit vakit kaybetmeden ileri yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 yaş arasında gösteriyor. El beyninde kireçleme diye niteleyerek tanıdık bire bir cins yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit bundan sonra doğacak yaşlarda görülür. Diz, kural ve halk ekleminde görülür, sabah eklemlerdeki katılığı 5-10 dakika civarındadır. Parmaklarda deformiteden artım nodul şeklinde siktirici şekil değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, akarca tedavileri kâr sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, sevimsiz tensik etmek gerektiğinden kaplıca tedavisi bu hastalar amacıyla akıllıca değildir.”

“Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtsal yönünün bulunduğunu, ancak ailesinde bu rahatsızlığı haiz değme hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Kalıtım Bilimi faktörlerin yanında çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar kabilinden etmenler romatoid artrit gelişiminde afi oynar. Teşhis konulan her hastada eklemlerde tarz bozukluğu gayrimümkün. Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Yeryüzü yoğun eklemleri tutsa dahi ayn, akciğer, kalp damar hastalıkları, içki tablosunda bozukluklar, kap tutulumu, cilt altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu birlikte görülebilir.”

Topal, iltihaplı romatizmalarda egzersizin faydalı olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin mal boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA ortada rastgele ilişkinin olmadığını nâkil Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, reçete kullanımına ilişik, “İlaçlar hekim kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde doktor önerisiyle ayrımsız müddet ilaçlar kesilebilir ancak bu süreçte üstelik hekim kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: