Rosatom Mersin Mıntıka Satranç Turnuvası başladı

Mersin Ağacı’üstelik, Rusya Izzet Çekirdeksel Enerji Kuruluşu Rosatom ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) hareket birliğinde, ROSATOM Sazak Havza Satranç Turnuvası eliminasyon müsabakalarıyla zaman başladı.

Mersin’in aile sahipliğinde, TSF ve Rosatom iş birliğiyle ilk defa gerçekleştirilecek ROSATOM Mersin Nahiye Satranç Turnuvası’nda, bugün yapılan elemelerle başladı. Turnuvada katılımcılar 8 gözyaşı şeş ve 9-12 yaş grubu tevessül etmek amacıyla 2 kategoride savaşım edecek. İlk hususi lehçe satranç şampiyonası olan turnuvada, tahminî 800 sportmen düzlük alacak.

İlk elemeler, bugün ve 11 Aralık’ta Tarsus, Silifke ve Bozyazı’dahi, ikinci elemeler ise Erdemli, Aydıncık ve Sazak Merkez’bile ise 17-18 Aralık’ta yapılacak. Elemelere seçme ilçeden 128’er lisanslı sporcu katılacak. İlk 3’e girenler, 24 Aralık’taki finalde yarışmaya türe kazanacak. Kazananlar ise Rosatom sponsorluğunda verilecek özel ödüllerin üstelik sahibi olacak.

Organizasyon ile Mersin Ağacı ve çevresindeki sporcuların desteklenmesi ve bölgede satranç sporunun gelişmesi hedefleniyor. Sporcuların millî bukağılık derecelerini (UKD) artırma fırsatı dahi bulacağı turnuvaya ilgili izah özne Rosatom Ortadoğu ve Şimal Afrika Direktörü ve Nahiye Komutan Yardımcısı Alexander Voronkov, şu ifadeleri kullandı:

“Rosatom kendisine, aynı efdal teknoloji şirketi olarak Sazak’deki satranç turnuvasını doldurmak için Türkiye Satranç Federasyonu ile iş birliği yapmaktan haysiyet duyuyoruz. Rusya’de satranç çok popüler bire bir spor. Tam dünya Rusya’nın yetiştirdiği iri satranç efsanelerini tanıyor. söz konusu turnuvanın başlatılmasının bölgede bu sporun popülaritesini arttıracağına eminiz. Akkuyu NGS inşaatının bölgeyi müspet değişimlerin merkezi haline getirdiğini belirtmekten bile memnuniyet duyuyorum. Sosyo-soylu erki büyümeyi, altyapı gelişimini heveslendirme ediyor ve yeni fırsatlar sunmaktadır. Turnuva sebebiyle Sazak’in yer önemli kıymetleri yerine gördüğümüz insanlarına ve çocuklarına envestisman yapmaktan mutluyuz.”

Share: