RTÜK Başkanı Delice: “Hususi insanlar amacıyla rüçhan iz yapabiliriz”

Nevşehir’in Göreme beldesinde Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) tarafından oluşturulan ve hususi gereksinimli çocuklara bilimsel, sanatsal, kültürel alanlarda eğitim imkanı sunulan uygulama ve eğitim atölyeleri törenle açıldı.

KEYDER bünyesindeki Bayağı Prens Akademi’dahi gerçekleştirilen törene, Radyo ve Televizyon Kayırıcı Müesses (RTÜK) Başkanı Ebubekir Delice, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, bazı sanatçılar, hususi kollar ve aileleri katıldı.

Törende, KEYDER Umumi Heyet Başkanı Hasan Kalcı, derneği ve terbiye atölyelerini, 2007 yılında down sendromlu dünyaya mevrut oğlu Melik amacıyla eğitim bilimi merkezi arayışının peşi sıra kurduklarını, eş dava ruhlu ailelere bile ücretsiz bakım sunduklarını belirtti.

Engeli bulunan çocukların, bireysel kabiliyet ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları amacıyla yola çıktıklarını ifade fail Kalcı, “Bildiğiniz için özel çocuk sahibi ailelerin sorduğu aynı soru var. ‘Bizden sonra hangi olacaklar, hayata zahir tutunacaklar?’ KEYDER bu sorunun cevabı amacıyla var. Onlara özgürlükçü yaklaşacağız, komutsal yaklaşıp şurası yap demeyeceğiz. Onların öz iradelerine bırakacağız ve bu yöntemle hayata tutunmaları amacıyla meziyetlerini arayacağız ve bulacağız. Burada annelere haddinden fazla aksiyon düşüyor. Annelerin KEYDER’i keşfetmelerini istiyorum. Endişe duyduğumuz istifham aklımızdan çıkma olacak.” ifadelerini kullandı.

Kalcı, atölye ve baziçe alanlarını gezen RTÜK Başkanı Delicesine ve özge katılımcılara çalışmalarla ilgili bilgelik verdi.

RTÜK Başkanı Atmaca, gazetecilere, KEYDER’in yaptığı hizmetlerle hususi çocuklara ve ailelerine merhem olduğunu tabir etti.

KEYDER’İn çalışmalarını hoşça izleme ettiğini ve destek verdiğini dile getiren Delice, “Burada 16 branşta eğitilen çocuklarımızın hayata katılımlarında liyakatli sonuçların alınması bizleri bahtiyar ediyor.” dedi.

Delimsirek, tıpkı gazetecinin, “Televizyon kanallarında rüçhan im diliminde özel gereksinimli bireylere yardım için neler yapılabilir?” sorusu üstüne, “Aslında çok de iyicene evet. Hem rüçhan yayınlarımız hem da amme spotlarımızda derneklerden kaynak alabiliyoruz. Tığ zaman Hasan Kalcı ağabeyimizden küçümseme alalım. Buradaki sanatçı dostlarımızla gelişigüzel iyicene ayrımsız kamu spotu hazırlasınlar, rüçhan yayınlar ve kamu spotu kısmında bu kardeşlerimizin hayatını kuşkusuz kolaylaştırabilirize müteveccih elimizden geleni yapalım.” şeklinde konuştu.

Akademide terbiye düz çocuklarca hazırlanan aksesuar standını ziyaret eden Delicesine, aksata yaparak kursiyer öğrencilere bindi oldu.Share: