Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Reisicumhur Erdoğan iri benzeri rol oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki mütenevvi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenskiy beyninde İstanbul’da bire bir müzakere yapılmasına müteveccih teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Acımasız ile Ukraynalı heyetler arasındaki müzakereler üzere haddinden fazla gani koşulların düzenlenmesinde berenarı nazik tıpkısı alım çalım oynadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan tıpkısı barış sürecinin başlatılması için bile çabalama gider ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ANCAK UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin hakeza tıpkısı sürecin başlatılması üzere siyasi irade da gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda değme müşavere süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında artması muhtemel millî para birimleriyle ticarete de değinen Peskov, bu adımın dolar karışma rastgele başka benzeri şeye kötülük isnat etmek amacıyla yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN BÜYÜKLÜK BU SERVET BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların güvenilir bire bir rezerv mülk birimi olmadığını belirterek “Bu endişe imdi çok sayıda mevki tarafından paylaşılıyor. Ne yazık ki doları basan ülke, bu para birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE ULUSAL SERVET BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI MOLEKÜL TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE DAHI OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını azaltmak ve millî servet birimlerinin payını bırakmak istediğini anlatan Peskov, “Bir molekül Türkiye ile ilişkilerimizde de oluyor. Gaz tedarikimizin tıpkı kısmının ruble ile ödenmesi için İstanbul’da şanlı aynı anlaşmaya vardık. Ulusal para birimlerinin payının artmaya devam edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: