Safranbolu’da “Zat Kentimde 1 Çevrim Turistim” Uygulaması Başladı

Safranbolu Belediyesi’nin “Kendi Kentimde 1 Bölüm Turistim” uygulaması bugün başladı. Safranbolu, Karabük ve Karabük’ün değişik ilçelerinde tevakkuf eden vatandaşların Safranbolu’yu şanlı ve tarihi yapılarıyla tanıması için tevhit edilen gezinin ilkine, Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse birlikte katıldı.

Üstü çıplak otobüs ile saat 11.00’birlikte Nişancı-ı Milli El Erki Meydanı’ndan cereyan fail kol, rehberin anlatımı eşliğinde Bağlar bölgesi üzerinden Hıdırlık’a geldi. Burada onlara öz ikramı yapıldı. Henüz sonradan Tarihi Çarşı yürüyüşüne sâdır vatandaşlar, Kazdağlı Meydanı’nda otobüse binerek Nişancı-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda geziyi tamamladı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Yetişkin olan bu kentte yaşayanların bu kentin değerini bilmeleri ve bu site üzerine bilgelik sahibi olmaları” ifadeleriyle projenin önemine ilgi çekti.  Kendi Kentimde 1 Çağ Turistim projesini elan evvel oluşturduklarını ancak pandemi nedeniyle 2 senedir yapamadıklarını belirterek, “Biz turistik tıpkı kentiz ve dışarıdan mevrut misafirlerimize Safranbolu’muzu anlatıyoruz. İlaveten şehrimizde dallı güllü ve Tarihi Çarşı’yı müşahede ya birlikte mufassal adına dinleme fırsatı elde edememiş zat vatandaşlarımıza üstelik anlatalım istedik. Bildirme önemlisi bile bu bence, kişi değerlerimizi geçmiş bizim bilmemiz, özümsememiz ve gelenlere anlatabilmek namına bilinçli olmamız gerekiyor. çıktı eğer fırsatımız olursa ve okullar bile kabul ederse, öğrencilerimizle dahi bu gezileri fethetmek istiyoruz” diyerek konuştu.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden yapılan duyuruda, gelişigüzel çarşamba yapılacak geziye akmak isteyenlerin, Safranbolu Belediyesi web sitesinin duyurular kısmında saha düz başvuru formunu doldurması ve El Masalarına teslim etmesi istendi. Kontenjanın 30 güç ile bağlı olduğu hatırlatıldı.Share: