Sakarya’da 13. Anadan Görme Tatlar Devir Kokan Aşındırmak Yarışması yapıldı

Türkiye Aşçılar Federasyonu ile Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneğince (SAPADER) Sakarya’de 13. Geleneksel Tatlar Sıra Kokan Aşındırmak Yarışması düzenlendi.

“Mutfaktaki Hanımeli” projesi kapsamında Serdivan Belediyesi düğün salonunda aşındırmak ve pasta kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmaya, mütenevvi illerden 28 yarışçı katıldı.

Çanakkale yöresine ilişkin birbirinden anlı şanlı yemekler ile pastalar yapan kadınlar, marifetli elleriyle jürinin beğenisini kazanmaya çalıştı. Türkiye Aşçılar Derneği temsilcileri de yemeklerin puanlamasını yaptı.

Yarışma böylecene kemirmek kategorisinde Zübeyde Çokan bir numara, Necla Sim ikinci, Büşra Karaman üçüncü oldu. Gato kategorisinde ise Tülay Asılı birincilik, Hülya Edvar ikincilik, Hacer Varol üçüncülük elde etti.

Dereceye giren yarışmacılara madalya, servet ve dinlence ödülleri verildi.

SAPADER Başkanı Hatice Temiz, AA muhabirine, yarışmada Çanakkale yemeklerinin tanıtıldığını belirterek, “28 eş yarışmacı vardı. Ayrımlı ayrımlı lezzetlerle iki sepici jüriye sunularak puanlama yapıldı. Çanakkale yemeklerini, tatlılarını, deri yemeklerini tanıdık, değişik yemekleri vardı onların hepsini tanıdık. Farklı sunumlarla yöreselde sunulmuş basiret tabağında pir sunumlar vardı.” diye konuştu.

Zonguldak Ereğli’den yarışmaya katılan Seval Akkülah da çörek kategorisinde hayalindeki tasarımı yaparak yarışmaya girdiğini söyledi.

İstanbul’dan katılan Hacer Varol de yaptığı çörek tasarımında kadını hikâyelemek istediğini dile getirerek, “Kadının kırılganlığını kelebekle bağdaştırdım, hayatın zorluklarından nasıl ayağa kalktığını, direndiğini ifade etmek istedim. Sunma özellikle kalbini eline verdim çünkü kadınlar genelde duygusaldır, duygusal karar verirler ve kırılgan oldukları için kelebek konseptiyle birleştirdim.” diyerek konuştu.Share: