Sakarya’daki FETÖ davasında 34 sanığın yargılanması sürüyor

Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilgili davada, mülga Zer Lale Eğitim Bilimi Hars ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri firari, biri tutuklu 34 sanığın yargılanması devam ediyor.

Sakarya 2. Sakil Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada kâh sanıklar ile avukatları amade bulundu, vakfedilmiş maznun B.K. ise cezaevinden Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Gelen belgelerin zapta geçirilmesinin peşi sıra meze alan sanık İ.K, ByLock programını kullanmadığını, sanıklardan tıpkı emanet dünya diğerlerini tanımadığını belirtti.

Sanığın avukatı ise müvekkili hakkında oluşturulan ByLock içeriklerinin güvenilirliğinin bulunmadığını savunarak, buna ilişik eksper raporu hazırlanmasını talep etti.

B.K, keyif sorunları yaşadığı ve eşi üstelik cezaevinde olduğu için tutuksuz yargılanma talebinde bulundu.

Sanığın avukatı dahi müvekkili yönünden hep delillerin toplandığını anlatarak, 3 çocuğunun bakımının sağlanamaması nedeniyle boşaltma edilmesini istedi.

Bazı maznun müdafileri, müvekkillerinin dernek üyeliğine ait iddialar yönünden ilişkin belgelerde imza incelemesi yapılmasını ve yeterli delilin toplam olması zımnında dosyadan ayrılmayı rica etti.

İddia makamı, tutuklu sanığın mevcut halinin devamı ve eksikliklerin giderilmesi yönünde kuruntu bildirdi.

Davanın gelmiş olduğu aşamada imza tetkik ve dosyadan tecezzi taleplerinin reddedilmesine hükmeden murafaa heyeti, sanığın alıkonulma halinin devamını kararlaştırarak duruşmayı 1 Aralık’a erteledi.

İddianame

Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede aralarında eczacı, baytar, sarıklı, esnaf ve çiftçinin birlikte bulunduğu, Ferizli ilçesinde neşelilik gösteren Kızıl Lale Yetişek Hars ve Yardımlaşma Derneği üyesi 34 sanık üzerine “silahlı yıldırı örgütü üyeliği” suçundan 7 sene 6’şar aydan 15’er yıla büyüklüğünde cezaevi cezası isteniyor.

Share: