Sakat asrı aşan geçmişe ehil kitabevi örgen sayısını 8 yılda 10’a katladı (2)

Sivas’ta az asrı aşan geçmişe eş Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesi, sonuç 8 yılda canlı organ sayısını 8 binden 80 bine çıkardı.

İlk namına 1967 yılında tarihi Cumhuriyet Meydanı’nda bağlı bire bir alanda hizmet vermeye başlayan Şemsi Sivasi İl El Kütüphanesi, 2015 yılında daha çok kişiye ulaşmak amacıyla İstasyon Caddesi’ndeki 7 bin 786 metrekarelik gündeş binasına taşındı.

İçinde koca ve torunlar için ayrı okuma ve himmet alanları, kafeterya, konuşma ve sergi salonları ile ücretsiz genel ağ erişim merkezinin birlikte olduğu kütüphane, kitap okuma alışkanlığını bodur sürede site geneline yaymayı başardı.

Kütüphanenin müdürü Serhan Kaburcuk, AA muhabirine, kuruluşundan bu yana fire asrı güzeşte süreçte yakalanan başarının istatistiki bilgilere bile yansıdığını belirterek, “1967 yılında 5 bin 100 kitapla başladığımız bu serüven, şu dakika 116 bin tezkere sayısına ulaşarak bitmeme ediyor. Kitap koleksiyonumuzu birlikte sürekli yeniliyoruz. Bağımlı bu betik alımlarını bile vatandaşlarımızın taleplerini de dikkate alarak yapıyoruz.” dedi.

“Her 5 vatandaşımızdan 1’i kütüphanemize üye ergin durumda”

Kaburcuk, kütüphanenin canlı örgen sayısının son 8 yılda 10 bitirme arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Unsur sayısına bakacak olursak bozuk binamızda 2014 yılında 8 bin civarında üyemiz varken yeni kütüphanemize geçmemizle bu rakamın ilk namına 15 binlere, şu anda dahi 80 binlere ulaştığını görüyoruz. 2022 yılı eylül ayının sonuna kadar 9 aylık periyoda baktığımızda uzuv sayımız 80 bin 388. Uzuv sayısında 10 mezuniyet ayrımsız artışı yakalamış durumdayız. Şehrimizin gestalt nüfusu şu anda 380 bin civarında. Yani her 5 vatandaşımızdan 1’i kütüphanemize unsur reşit durumda. Türkiye’dahi kâh il ve ilçelerin format nüfuslarından çok elan fazla üye sayısına cemaat olduğumuzu görüyoruz. Bu sayının henüz de artması üzere elimizden gelen çabayı göstermeye devam ediyoruz.”

Şemsi Sivasi İl El Kütüphanesine sınırlı 4 bölüm kütüphanesinden ise rustik mahallelerde kıvrak ayrıntılar ve yetişkinlerin faydalandığını vurgulayan Kaburcuk, “Ne büyüklüğünde merkezi konumda olsak bile kentimizin gaga mahalleri dahi kâin. Bu mahallere katalog hizmeti götürelim, buralardaki çocuklarımız de yararlanma etsinler diye niteleyerek bize sadık 4 bölüm kütüphanesi açtık. Bunlardan 3’ü çocuk, 1’i birlikte umum kütüphanesi şeklinde bakım veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Işıkları sönmeyen katalog 7 bölüm 24 saat hizmet veriyor

Kaburcuk, kütüphanenin 26 Haziran 2018’üstelik 7 periyot 24 saat bakım vermeye başladığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tabi dünyanın etkilendiği Kovid-19 salgını sürecinde bu hizmeti veremedik. Bunun dışında o günden bu yana 7 ahit 24 saat bakım vermeye bitmeme ediyoruz. Sonuçta ışıkları on paralık sönmeyen aynı kitabevi. Burayı kimsesizlere barınma yeri olarak üstelik düşünebilirsiniz. Kışın gece üşüyen, gelip buraya mektup fehmetmek isteyen dahi oluyor, sınavlarına hazırlanan üniversite öğrencilerimiz de geliyor. Kütüphanemizi onlara yunak tıpkısı müstevi sunabilen gündeş benzeri mekan haline dönüştürdük. Bu bağımlı kari sayılarımıza ve sevinme durumlarına üstelik yansımış vaziyette.”

Share: