‘Saman tozu’ kavgasında şüphelinin ilk cinayeti değilmiş

KONYA’nın Karatay ilçesinde ‘saman tozu’ dolayısıyla sâdır kavgada 2 komşusunu öldürüp, 3 kişiyi bile yaralayan Nurettin Altunkaya’nın (52) 2004’te cinayete karıştığı ortaya çıktı. Memleketi Elazığ’da tıpkısı akrabasını öldürüp, 26 sene kodes cezası düz ve 2014’te koşullu tahliye edilen Altunkaya’nın geçmiş ifadesinde, “Benimle meşgul olmak nedir, gördüler” dedi.

Olay, cemaziyelevvel saat 09.30 sıralarında Erat Mahallesi Ünite Sokak’ta meydana geldi. Kocabaş hayvancılıkla uğraşan Ayhan Erdemir (46), TIR’dan evinin önündeki boş alana saman balyası indirmeye başladı. Bu tam kendisi kabil hayvancılıkla uğraşan komşusu Nurettin Altunkaya, Erdemir’e saman tozunun evine geldiğini söyleyince ağız dalaşı bundan sonra. Ağız Dalaşı, kısa sürede kavgaya dönüştü. Altunkaya, evinden aldığı pompalı tüfek ile Ayhan Erdemir ile eşi Mahizer Erdemir (47) ve kardeşi Naif Erdemir’e ve TIR şoförü Mahmut Ödül’a şiddetli açtı. Daha sonraları Altunkaya, sesleri duyup dışarı sâdır Naif Erdemir’in eşi Firdevs Erdemir’i de vurdu.

ŞÜPHELİ POLİSE ÜSTELIK 40 AHALI ZEHIR AÇTIİhbarla fenomen hesabına polis güçleri ve esenlik ekipleri gönderme edildi. Polisin ‘Teslim ol’ çağrısına uygunsuz çirkin, ekiplere 40 ahali zehir etti. Eşit veren polis güçleri, şüpheliyi vurarak yakaladı. Ayhan Erdemir ile eşi olay yerinde hayatını kaybetti. Toy Erdemir, Firdevs Erdemir, Mahmut Bergüzar ve Nurettin Altunkaya, keyif ekiplerince kentteki hastanelere kaldırıldı. Firdevs Erdemir ile Nurettin Altunkaya’nın tedavisinin sürdüğü, gayrı yaralıların ise taburcu edildiği bildirildi. Olayın peşi sıra polis, münasebetsiz Altunkaya’nın eşi ve çocuğunu hazırlık gayeli ayrıksı bire bir bölgeye götürdü. Altunkaya’nın eşinin polisteki ifadesinde; Erdemir ailesi ile 1 yıl önce bile ‘saman tozu’ dolayısıyla çarpışma ettiklerini, aynı önceki tartışmada kendilerinin darbedildiğini söyledikleri öğrenildi.’BENİMLE BAKMAK NEDİR, GÖRDÜLER’?Polisin nezdinde tedavisi süren Nurettin Altunkaya’nın önce ifadesinde “Benimle aramak nedir, gördüler” dediği öğrenildi.Bu arada Nurettin Altunkaya’nın 2004’te memleketi Elazığ’da bire bir akrabasını öldürdüğü ortaya çıktı. ‘Kasten öldürme’ suçundan 26 sene delik cezası kayran Altunkaya’nın 2014’te meşrut boşaltma olduğu, 2017’de ise Elazığ’dan Konya’ya gelip, yerleştiği belirtildi.

Olay ile ilişik anket sürüyor.

Share: