Sanal dünyaya açılan başlık herhangi bir alanda hayatı kolaylaştırıyor

Gelişen teknolojiyle sıkça duyulmaya başlanan ve oyun amaçlı kullanımının birlikte keyif, yetişek, düzenlilik kabilinden alanlarda de öne sâdır mevhum köken gözlükleri, yediden yetmişe herkese sanal dünyanın kapılarını aralıyor.

Özellikle askeri alanda enerjik mergup artırılmış hakikat teknolojisinin sağladığı imkanlar, riziko ve maliyeti azaltarak verimi artırıyor.

Asker ve polislerin, yetişek, tatbikat kadar cerrahi müdahale sırasında kullandığı sensörler ve düşüncesiz gözlükler, eğitim bilimi alanını metrukiyet etmeden esas aynı ameliyat deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Mevhum operasyona katılan Emniyet Umumi Müdürlüğüne bağlı Polis Güçleri Özel Harekat (PÖH) timleri, suçlularla yaşanabilecek çatışmayı sanal ortamda sınama ediyor.

Giyilebilir uygulayım bilimi ile donanan PÖH’ler, Mevhum Taktik Eğitim Merkezinde (SATEM) aldığı eğitimler sebebiyle dikkat, disiplin ve düzenlilik konularında henüz şuurlu ağıl geliyor.

AA muhabirine eğitimlerle ilgilendiren vukuf veren hususi harekat polisi, 3 boyutlu SATEM’in sıfırdan projelendirilerek sonuncu aşamaya getirildiğini ve 2019’dan itibaren faal şekilde kullanıldığını söyledi.

Geçmişte yaşanan olaylara tanık ergin gazi personelin deneyimlerinden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan senaryolar sebebiyle, eskimemiş personelin tecrübesinin arttırıldığını tamlayan özel harekat polisi, “Bu yöntem, atış yeri, uçak, otobüs ve tıpkısı eğitimlerdeki riskleri sıfıra indirdi. Çoğunlukla meskun mahal operasyonları amacıyla terbiye alan personel dikkat, sıkı düzen ve asayiş konularında daha şuurlu ayla geldi. Personel, terbiye böylece yapılmış olan operasyonun yine görüntülerini izleyerek analiz ve değerlendirme yapma imkanı sağlamış oldu. Sistemde, bu zamana büyüklüğünde 30 milyon adedin üstünde dijital fişek kullanıldı. Fişek maliyetleri düşünüldüğünde, iktisadi açıdan büyük tasarruf sağlanmakta.” diye konuştu.

Hususi harekat polisi, öğrencelik sisteminde altyapı yerine, sinema sektöründe kullanılan “Motion Capture” namına aşina hareket yakalama teknolojisinden yararlanıldığını belirterek, sistemin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara üzere illerdeki esas bölgeler, mefret tesisler senaryolaştırılarak modellendiğini anlattı.

Arazi, çatı, tayyare, rehine kurtarma operasyonu, konvoya cüretkâr, miting saldırısı gibi senaryoların, kök fiziksel ortamlar modellenerek eğitim bilimi programına alındığını nâkil hususi harekat polisi, nesep maltalık şartlarını ve uzak alan patırtı ortamlarının, sanal ortamda birebir deneyimlendiğini söyledi.

-“Geçenlerde sistemin elbiseleri de gelecek”

Kullanımı her alanda yayılan sanal kaynak gözlüklerinin oyun gayeli kullanımı dahi sürüyor. Mevhum hamur oyun salonu işletmecisi Ferhat Utanmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temas yaştan müşterisi olduğunu, kullanıcıların gözlüğü takarak aracısız oyun alanının içine girdiklerini kaydetti.

Salonda şimdilik yalnız gözlük ve joy-sticklerin kullanıldığını belirten Ürkmek, “Bu joysticklere silah, kılıç üzere aparatlar takabiliyorsunuz. Geçenlerde sistemin elbiseleri üstelik ati. Söz Temsili silahlı tıpkı oyun oynarken size kurşun geldiğinde o kurşun size fiziksel adına uymazlık vermese de hissedeceksiniz, başkaca çokça bir iki benzeri ızdırap duyacaksınız.” dedi.Share: