Şanlıurfa haberleri: ŞANLIURFA – ŞEHİRLERİN EZGI REKABETİ – Gaziantep ve Şanlıurfa’nın paylaşamadığı tescilli lezzet: Lahmacun (2)

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin öne sâdır gastronomi kentlerinden Gaziantep ve Şanlıurfa’nın paylaşamadığı tescilli hoşlanma lahmacun, soğanlı ve sarımsaklı seçenekleriyle iki şehir arasında şekerli bir rekabet yaşatıyor.

Kültür turizmi noktasında herhangi bir yıl binlerce turisti ağırlayan Gaziantep ve Şanlıurfa, konuklarına sunduğu nazirsiz mutfaklarıyla hem göze hem bile mideye seslenme ediyor.

İki kentin vazgeçilmez lezzetleri beyninde kayran kayran lahmacun ise boyutları ve içerisinde kullanılan malzemelerle birbirinden ayrılırken, hem Gaziantep hem da Şanlıurfa’daki ustalar, tescilli olan lezzetlerinin elan dolgunca olduğunu savunuyor.

Gaziantep lahmacunu sarmısaklı yapılıyor

UNESCO’nun gastronomi alanında “üretken şehirler” ağında düz kayran Gaziantep’in öne sâdır lezzetlerinden olan ve Türk Patent ve Işaret Kurumunca 2017’birlikte coğrafi işaretle tescillenen “Antep lahmacunu”nun en oylumlu özelliği, sarımsaklı olması. Domates, kucak eti, maydanoz, kırmızı ve yeşil biber ile farklı benzeri tada ulaşan lahmacun, lokantalarda evet dahi mahalle fırınlarında pişiriliyor.

Lahmacun ustası Dinçer Çelik, AA muhabirine, Gaziantep’te 4 yıldır lahmacun salonu işlettiğini söyledi.

Gaziantep lahmacununun Şanlıurfa’dan değişik olduğunu belirten Dinçer, şöyle konuştu:

“Gaziantep lahmacununda maydanoz, domates, et, biber ve sarımsak tercih ediyoruz. Şanlıurfa lahmacununda ise ağırlıklı soğan tercih ediyoruz. Onun haricinde domates, biber ve et kullanıyoruz. Şanlıurfa lahmacunu az buçuk daha yuvarlak yapılıyor. Antep lahmacununu ise söbe şekilde yapıyoruz. Serencam bakımından Gaziantep’te, gastronomi kenti olması zımnında tescilli iz Antep lahmacunu çıktı yeğleme ediliyor. Haricen mevrut yerli ve yabancı turist ise Antep lahmacununu artık alçalma ediyor. Günlük 200 lahmacun üretiyoruz. 50 tane ise Urfa lahmacunu yapıyoruz.”

Lahmacun salonu işletmecisi Enes Balkın ise Gaziantep lahmacunu yaptıklarını belirterek, “Antep lahmacununa konulan sarımsak, lahmacunu henüz içimli ayla getiriyor. Özellikle turistler, Antep lahmacununu tercih ediyor. Lahmacun, Gaziantep’in tescilli ürünü. Yani 1-0 öndeyiz.” dedi.

“Ben daha hakeza lahmacun yemedim”

Müşterilerden Harun Polat ise İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini belirterek, “Gaziantep’e geldiğimde önce adına lahmacun kemirmek istedim. Filhakika lahmacun denilince akla ‘Antep lahmacunu’ geliyor. Urfa lahmacunu birlikte meşhur ama bizim damak zevkimize uyan Antep lahmacunu.” dedi.

Müşterilerden Melik Bayıdar bile Adana’dan Gaziantep’e geldiğini ifade ederek, “İlk posta Gaziantep’te lahmacun yiyorum. Içimli ve mutlu kaldık. Antep lahmacunu henüz lezzetli. Patlıcan ile yenilince henüz dahi içimli oluyormuş.” diye konuştu.

Müşterilerden İdris Katrancı ise Antalya’dan Gaziantep’e geldiğini ve önceki adına lahmacun yediğini belirterek, “Gaziantep’in damak tadı ayrımlı. Ego henüz böyle lahmacun yemedim. Antep lahmacununun üstüne bulunmayan. İçindeki lal farklı. Gaziantep mi Urfa lahmacunu mu? Tabii ki Antep lahmacunu diyorum. Kentin gelişigüzel yemeği adamakıllı.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’bile lahmacun soğanlı yapılıyor

Kendine has mutfağı, birbirinden lezzetli yemekleriyle öne çıkan Şanlıurfa’nın 2018’üstelik coğrafi işaretle tescillenen “Urfa lahmacunu”, dolay halkı vasıtasıyla “kıymalı” olarak birlikte adlandırılıyor.

Soğanlı hazırlanan lahmacunlar, hem lokantalarda hem bile mahallerdeki fırınlarda pişiriliyor.

Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat, Şanlıurfa’nın birçok medeniyete sülale sahipliği yapmış bayrı bire bir site olduğunu belirterek, bu birikimin mutfağa da yansıdığını rapor etti.

Şanlıurfa yemeklerinin birçoğunun tescilli olduğunu ve bunlardan birinin üstelik lahmacun olduğunu dile getiren Canpolat, “Lahmacunun arz yüce özelliği, içerisine giren isot, domates salçası, tarlalarımızdan üretilen ürünlerden oluşması. Benzeri zamanda çok çokça muhteşem olan cilt birlikte öz hayvanlarımızdan. Nedeniyle Urfa lahmacunu tıpkı başkadır, tescillidir.” dedi.

Canpolat, kente mevrut yabancı turistlerin lahmacunu “Turkish pizza” olarak adlandırdıklarını ve tadına bakmadan şehirden ayrılmadıklarını anlatarak, “Lahmacunumuz tekmil Türkiye’birlikte olduğu kabilinden tam dünyada ün salmaya devam ediyor. Parçalanmamış Türkiye vasıtasıyla lahmacun diyerek seslenme edilse da biz Urfa’da yerel ağızla ‘kıymalı’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İsot ve domates salçamızla yapılır”

Mutfak şefi Yengi Kulak birlikte Şanlıurfa lahmacununun, içerisine konulan malzemelerle Gaziantep lahmacunundan ayrıldığını belirtti.

Tescilli Urfa lahmacununa konulan isot ve domates salçasının kente saf lezzetleri olduğunu ifade eden Kulak, “Arık soğan ve isotumuz ve frenk suyumuz (domates salçası) ile bizim zırhta çekilen kuzu etimiz harmanlandıktan sonradan mükemmellik tıpkı hoşlanma oluşuyor lahmacunumuzda. Tığ yerel ağızla kıymalı diye seslenme ederiz, Antep ile arasındaki fark sarımsak özelliği var, biz soğan kullanırız. Bizimki teferruatlı ve yuvarlaktır, Antep’in biraz henüz beyzi şeklinde olur, içerisine biber ve domates bile koyarlar. Bizim özelliğimiz kendi isot ve domates salçamızla yapılır, etraflı tıpkısı aroma ve çok fena hâlde bir hoşlanma verir.” dedi.

Kulak, lahmacun malzemesindeki soğanın elde doğrandığını ve bu sayede suyunu kaybetmediğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ecnebi misafirlerimizin Urfa lahmacununu yeğleme etmelerindeki arz nazik etkenlerden tıpkı tanesi da bizimkinin soğanlı olması. Sarımsak aromasının kırıcı olmasından belde tercih etmiyorlar. İçerisine yalnız organik isotumuz ve frenk suyu dediğimiz domates salçamız var, bunlarla harmanlandığı üzere organik tıpkısı şekilde haddinden fazla kırnak ve içimli ayrımsız kemirmek ortaya çıkıyor.”

Müşterilerden Muzaffer Çipo ise soğanlı lahmacunu çıktı beğendiğini, bu lezzetten tek antlaşma vazgeçmeyeceğini söyledi.

Share: