Şanlıurfa haberleri | Şanlıurfa’da benzerine rastlanmamış görüngü: Yurttaş yüzsüz, kaza biçti

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde eşi benzerine rastlanmayan aynı olay yaşandı. Bire Bir vatandaşın iki mahallenin hayvancılık amacıyla kullandığı meraya müsaadesiz ektiği arpayı hasat fail ilçe, elde ettiği geliri ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Edinilen bilgiye göre görüngü, Hilvan’ın kırsal Kovancı Mahallesi’ne kapalı Esenler mezrasında yaşandı. A.E. isimi yurttaş, Kovancı ve Kavalık kırsal mahallelerinin hayvancılık üzere kullandığı devlete ilişik meraya müsaadesiz arpa ekerek engelleme etti. Kurnaz karakoluna revan A.E.’nin yer anlaşmazlığı nedeniyle husumetli olduğu yakınları şikayette bulunarak, hasat gerçekleştiği takdirde mahallede kan dökülebileceğini söyledi.

Yaklaşık 400 dönüm meranın karışma edildiği ortaya çıktı

Şikayet sonrası harekete güzeşte kaymakamlık, 3091 basit Kanun çerçevesinde tahkik başlattı. Tahkik memurları kısaca 400 dönüm meranın A.E. vasıtasıyla rüşvet ekilerek obstrüksiyon edildiğini tayin etti.

Belediye hasadı yapmayınca kaymakam devreye girdi

Mevzuatta, devletin hükümranlık ve tasarrufu altında mevcut meralara ekilen ürünün ki tarafından pekâlâ hasat edileceğine dair açıkça bir hüküm bulunmaması üzerine Kaymakam Ateşli Doğan devreye girdi. Otlak Kanununun 4’üncü maddesi mucibince meranın çarkıt haline getirilmesi amacıyla ödenmesine değişmeyen sunulan 506 bin TL, belediye gözetiminde açılacak otlak gelirleri yerine yatırılacağı amacıyla, söz konusu kavuşum uray tarafından hasat edilmesini istendi. İddiaya göre belediye, personel ve takım yetersizliğini öne sürerek bu talebi yerine getiremeyeceğini bildirdi.

Arpanın tarlada çürümesine izin vermedi

Gıda krizinin gündemde olduğu aynı dönemde ürünün tarlada çürümesine izin etmeyen Kaymakam Doğan, 5442 sınırlanmış İl İdaresi Kanununun ilçe makamına vermiş olduğu fariza, mezuniyet ve sorumluluklar çerçevesinde; kaymakamlık güllabi komutanı, kaymakamlık ekincilik müdürü, kültür odası başkanı, dünyalık müdürü ve her iki mahalle muhtarından oluşan tıpkısı komisyon kurdu. Ilçebay Doğan başkanlığında toplanan komisyon, devir geçmeden ürünün kaza marifetiyle hasat edilmesine karar verdi.

Hasadı yapılan ürünün geliri ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak

Güllabi eşliğinde meraya giden biçerdöverler, iki dönem süren hasadın böylelikle 47 titrem arpayı biçti. Bunun 7 tonunu satan yarkurul, hasat giderlerini karşıladı. Küsurat 40 ton ise ilçede kâin lisanslı depoda emanete makbuz. Kestirmece 40 titrem arpanın satılarak, elde edilecek gelirin ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması planlanıyor. Kayırıcı makamlardan gelecek emir doğrultusunda elde edilen gelirin gelişmemiş süre içerisinde gerekseme sahiplerine dağıtılacağı belirtildi.

Örneğine rastlanmamış benzeri olay

Lisanslı depoyu ziyaret ederek arpanın akıbet durumu için vukuf alan Hilvan Kaymakamı Doğan, “Meralar, bilindiği üzere halkın ortaklaşa kullandığı, devletin buyruk ve tasarrufunda olan yerlerdir. 3091 mahdut Yasa çerçevesinde kaymakamlık yerine bizim görevimiz diğer taşınmazlara yapılan tecavüzleri engellemek gibi, meralara yapılan işgalleri dahi engellemek ve men kararı vermektir. Demin anlatacağımız olay, güçlü örneğine rastlanan ayrımsız olay değildir. Almış olduğumuz tıpkısı ihbar üstüne ilçemize merbut Kovancı Esenler mezrasında yapılan tecavüzü öğrendik ve bu çerçevede 3091 sınırlanmış Yasa layıkıyla men kararı verdik. Ancak meranın üzerinde ekili bulunan arpa ürünü vardı. İlçe ekincilik müdürümüz ve tarım odası başkanımızla yapmış olduğumuz istişarelerde bu arpa ürününün ayrımsız an ilk, ivedilikle hasat edilmesi gerekiyordu. Hangi efsus ki ne Otlak Kanununda ne üstelik 3091 basit Kanunda bu ekilen arpanın ki tarafından hasat edileceğine dair yalınlık aynı aranjman bulunmamaktaydı” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının talimatı bekleniyor

Ürünü hasat etmedikleri takdirde kamu düzenini bozacak hâller yaşanabileceğini belirten Kaymakam Doğan, “Ayrıca bu arpayı eken vatandaş ile amcaları arasında aynı münazaa hezel konusuydu. Eğer kim arpanın vatandaş vasıtasıyla hasat edilmesine müsaade etseydik, telafisi olanaklı sıfır durumlar çıkabileceği ve kamu düzeninin bozulabileceğini öngörerek söz konusu meraya ekilen arpanın kaymakamlığımızca kurulacak tıpkı alt kurul marifetiyle hasat edilmesini kararlaştırdık. Bu komisyonda ilçe uyanık komutanımız, tarım odası başkanımız, ilçe ekincilik müdürümüz ve muhtarlarımız görev aldılar. Yapmış olduğumuz hasat sonucunda 47 titrem arpa ürünü elde ettik. Bunun 7 tonunu masrafların giderilmesinde kullandık. Elimizde artan 40 ton arpayı ise silolarda emanete aldık ve akıbetinin ne olacağı üzerine Ekincilik ve Orman Bakanlığından düşün sorduk. Ati görüşe bakarak akım edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan, merayı karışma fail A.E. üzerine ise yasalı iş başlatılarak para cezası kesildi. – ŞANLIURFA

Share: