ŞANLIURFA – Saydam Tabaka nakli olan hastalara eğitim bilimi verildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde saydam tabaka nakli olan hastalara dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgilendiren terbiye verildi.

Hastanenin konferans salonunda planlı toplantıda, tıpkısı müddet önce kornea nakli olan hastalar bire bir araya geldi.

HRÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Anne Selen Dalı Başkanı Doç. Dr. Mürtefi Balkır, tarafından hastalara aktarım sonrası yapılması gerekenler karşı bilgiler verildi.

Hastaların sorularını cevaplayan Şimşek, tedavinin gelişmemiş sürmesi için mütenevvi tavsiyelerde bulundu.

Doç. Dr. Yüksek Balkır, yaptığı açıklamada, rüyet kaybı hareketli kişilerin tedavisi için kornea naklinde ahzetmek için tıpkı müddet evvel kornea bankası kurduklarını söyledi.

Kornea bankasının arızi görme kaybı kıvrak kişilerin sağlığına kavuşması üzere cesim olduğu tamlayan Balkır, tıpkı müddet geçmiş başladıkları ameliyatlarda 10’uncu hastaya kudretli tıpkı şekilde kornea nakli yaptıklarını kaydetti.

Ameliyatın arkası sıra hastalara eğitimler verdiklerini anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

“Kornea nakli dünyada sunma çokça yapılan ve arz çok muvaffakiyet sağlanın operasyonlardır. Toplumumuz alelhusus toplumumuz nakli şöyle algılıyor rahat hastanın gözünü çıkarıp başkasının gözünü takıyormuşuz üzere tıpkısı düşünceye topluluk, bu tamamen kavisli tıpkı us öyle benzeri husus namevcut. Bizler nakil dediğimiz işlemi ayrımsız saatin camını değiştirir üzere yapıyoruz. Hastanın şeffaf dokuları değiştiriliyor. Sonuçlar gayet ferah ve kudretli. Topluma diyoruz ki evde karanlıkta kalmayın hakeza ayrımsız ihtiyacınız varsa korkmayın kabadayı olan biz yanınızdayız. Hastanemizde 10’uncu nakli başarıyla yaptık. 2 yıllık çalışmanın arkası sıra burada ilk kez göz bankası kurduk. Hedefimiz bu yıl 70 aktarım akdetmek ekibimiz gani bu başaracağımıza inanıyorum. Bizlere bu imkanları sunan HRÜ Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve hastanemizin Başhekimi Ahmet Güzelçicek’e çokça teşekkürname ediyoruz.” dedi.

HRÜ Hastanesi Başhekim Ahmet Güzelçiçek bile hastanede Doç. Dr. Ulu Parıltı’in öncülüğünde bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hastanenin ayrımsız çokça alanda bölgenin ihtiyaçlarını karşılayama devam ettiğini vurgulayan Güzelçicek, “Aynı süre evvel hastanemizde saydam tabaka bankasını kurduk. Bankamız yemeden içmeden ilimize değil, havza illerden mevrut hastalara da düş oldu. Hastanemizde 10’uncu naklimizi yaptık, bu sayıyı artırarak ilerliyoruz. İnanıyorum kim sene sonun kadar bu sayıyı 100 ulaştırırız. Başarıla benzeri ekibimiz var. Onları tıpkısı öğün daha kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Saydam Tabaka nakli olan 60 yaşındaki Sapha Biter birlikte teferruatlı yıllar rüyet zorluğu yaşadığını, ameliyatın arkası sıra esasen görme başladığını belirterek ameliyatta emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: