Sedefnur’un koca arkadaşı polis güçleri, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ten yargılanacak

KOCAELİ’de, Sedefnur Edvar’ın (23), polis güçleri memuru erkek arkadaşı Ahmet Dede ile gittiği 7’nci kattaki habbe balkonundan düşüp yaralandığı olaya ait hazırlanan savca, Kocaeli 1’inci Okkalı Ceza Mahkemesi’nce akseptans edildi. İddianamede, Ahmet Dede karşı ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapishane cezası istendi. Tedavisi devam fail Sedefnur’un ifadesi ise fiziki ve ruhsal esenlik problemleri dolayısıyla alınamadığı için iddianamede yer almadı.

Olay, 9 Eş tarihinde Haliç ilçesi Ağır Sultan Güzel Mahallesi’ndeki bire bir sitede meydana geldi. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi serencam sınıf öğrencisi Sedefnur Çağlar, polis güçleri memuru olan eş arkadaşı Ahmet Dede ile alay malay, polis güçleri memuru O.Ç.’nin evine misafirliğe gitti. Burada 2 polis güçleri memuru ve E.Ş. isimli kadınla alkol düz Sedefnur Çağlayan, sabahleyin saatlerinde 7’nci kattaki dairenin balkonundan düştü. Sedefnur, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bunaltıcı bakımdaki tedavisinin arkası sıra servise alındı.

Koy Cumhuriyet Altını Başsavcılığı olayla ilişik anket başlattı. Hakkında idari anket bile başlatılıp açığa alınan polis güçleri memuru Ahmet Dede, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanıp cezaevine gönderildi. Evin sahibi polis memuru O.Ç. idari anket nedeniyle açığa alınıp savcılıktaki ifadesinin ardından başıboş bırakıldı. Olay takkadak evde kâin O.Ç.’nin kız arkadaşı E.Ş. ise emniyetteki ifadesinin peşi sıra başıboş kaldı.TEDAVİSİ SİVAS’TAKİ EVİNDE DEVAM EDİYORYaklaşık 1 kamer süresince Derince Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde tehlikeli bakımda tedavisi devam eden Sedefnur Çağlar, uyandırıldıktan bilahare düşünce ve asap cerrahi servisindeki aynı odaya makbuz. Ayrımsız süre burada tedavisi süren Sedefnur, ailesinin isteği doğrultusunda ambulansla memleketi Sivas’a götürüldü. Sedefnur, Sivas Göstermelik Hastanesi’ndeki tedavisinin peşi sıra taburcu edildi. Vücudunda aheste hasar kâin Sedefnur’un tedavisine evinde devam ediliyor.SAĞLIK PROBLEMLERİ NEDENİYLE İFADESİ ALINAMADISavcılık yoluyla olayla ait hazırlanan dosyanın tamamlanması için defalarca Sedefnur’un ifadesine başvuruldu. Fakat Sedefnur’un fiziksel ve ruhsal keyif problemlerinin olması dolayısıyla serencam alınamadı. Bu nedenle Sedefnur’un ifadesi iddianamede vadi almadı.SAVCI ŞÜPHELİ HAREKETLERE DİKKAT ÇEKTİOlayla ilişkin hazırlanan savca, Kocaeli 1. Aheste Ukubet Mahkemesi yoluyla kabul edildi. Polis memurları Ahmet Ata ve O.Ç. ile E.Ş. isimli kadının ifadeleri ile toplanan tamlık delillerin yer aldığı iddianamede, savcı dahi görüşünü belirtti. Müddeiumumi, tutuklanan polis güçleri memuru Ahmet Ağababa’nın olay takkadak ve sonrasındaki berbat hareketleri ve verdiği ifadelerdeki çelişkilere ilgi çekti, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını murat etti.

İlk murafaa, 20 Ekim’de görülecek.

Share: