Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı Mahsa Amini’nin Öldürülmesini Çıkıntılık Etmek İçin Saçlarını Kazıttı

HDP’nin çarkıt Herif Umumi Başkanı Selahattin Demirtaş ve görevden alınarak yerine kayyum atanan çarkıt Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, İran’da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümünü çıkıntılık etmek için saçlarını kazıttı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde mevcut Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, Mahsa Amini’nin öldürülmesine aksülamel adına saçlarını kazıttıkları öğrenildi.

Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, sosyal iletişim araçları hesabından, “Selahattin ile Selçuk Öğretmen, İran’da saçının benzeri bölümü celi diye niteleyerek gözaltına alınıp katledilen Mahsa Amini’nin katledilmesini çıkıntılık etmek ve İran’daki direnişe bindi yöneltmek amacıyla saçlarını kazıttılar” dedi ve Demirtaş’ın mektubunu paylaştı.

Demirtaş, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Saçının teli göründü diyerek İran ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin bildirme derinlerinde hissediyoruz. Gravite ve zulme cebin kapanmak takkadak kadınların sorumluluğu değildir. Kadınların cesaretle öncülük yaptığı muadele ve özgürlük mücadelesine destek yüklemek ve İran’da özgürlük için direngen halkın yanında olduğumuzu göstermek için hücre arkadaşım Dr. Selçuk Mızraklı’yla bu arada bugün saçımızı kazıttık.

Bütün kalpsizlik, acımasız düzenleri halkın direnişi karşısında asker geç yıkılacaktır. Direnenlere bin selam olsun.

Mahsa Amini’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı ve çıdam diliyor, selamla gelişigüzel el birliği duygularımızı iletiyoruz.”

Share: