Senegal’de Müridi tarikatından Dakar Büyükelçiliğine taziyet ziyareti

Senegal’üstelik Müridi tarikatından bire bir gök bilimi, “asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

Müridi şeyhi Serigne Mountakha Mbacke’nin görevlendirmesiyle büyükelçiliğe gelen heyeti, Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliğine atanan Ziya Sağman karşıladı.

Aralarında Senegal’in eski Ankara Büyükelçisi Mustafa Mbacke’nin bile bulunduğu astronomi, Sağman’a taziyelerini sunarken, şeyhin depremzedeler üzere bağışladığı 165 bin doları tasdik etti.

Heyet hesabına mütekellim Dakar’daki Massalikoul Jinaan Camisi Yöneticisi Mbackiou Faye, başta Müridi tarikatı olmak üzere tamlık İslam aleminin Türkiye’deki depremler nedeniyle oldukça kalbi kırık olduğunu belirterek, Müridi tarikatının eksiksiz unsurlarıyla Türkiye’nin yardımına amade olduğunu söyledi.

Faye, tüm Senegal halkının Türkiye’nin acısını paylaştığının altını çizerek depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına bile başsağlığı dileğinde bulundu.

Heyet, şeyh Mbacke’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı taziye mektubunu bile Sağman’a teyit etti.

Sağman da toplumun seçkin kesiminden Senegallinin bu zor süreçte kendilerine ulaştığını ve mütenevvi yardımlarda bulunduğunu dile getirdi.

Sağman, “Cumhur Reisi Macky Sall’den işitme engelliler okulunun öğrencilerine büyüklüğünde bütün Senegal halkının bizim yanımızda olduğunu hissediyoruz. Burada kendimizi on paralık bekâr hissetmedik, acımızı sizlerle paylaştık, siz bile bizimle ağladığınız. Bu ağırlık günleri Senegal gibi dost ülkelerin desteğiyle atlatacağız. Bu desteğiniz bizim amacıyla çokça nadir. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Senegal’in sunma koca tasavvufi oluşumlarından Müridi tarikatının toplum ve siyaset üstünde cesim tıpkısı etkisi bulunuyor.

Müridi şeyhine, sadece kendi takipçileri değil Hristiyan ve ayrıksı dinlere mensuplar marifetiyle de iri tırsmak duyuluyor.

Senegal’dahi yıldırı örgütleri ve aşırıcı unsurların barınamaması, tasavvufi öğretileri önceleyen Müridi tarikatının etkisine bağlanıyor.

Share: