Serencam Zaman | Tabiat zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, turkuaz renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla bölge turizminde dolay plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta meydan kayran, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, serencam yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kadar turizm destinasyonlarıyla ön plana çıktı.

Kuzalan Zevk Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren firuze renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler bağlam gösteriyor. Beğeni parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde yaklaşık 20 metreden Aksu Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi birlikte demet görüyor.

Mineralli suyun aktığı beyaz taşlar ve turkuaz renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri birlikte bu zaman yerli ve yabancı turistler eliyle görüşme edildi. Balkon şeklinde çok sayıda göletten oluşan travertenlerin birlikte geniş ladin ormanları ve çayırlarla ciltli Kümbet ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Tabiat Parkı da hayat veren ortamıyla doğaseverlerin yol uğrağı noktası arasında.

20 Ağustos 2020’bile meydana mevrut selde şişman hasar alan ve mehabet tarafından yeniden mensur edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Şehremini Zeki Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede kestirmece 30 yıldır turizmde ön planda olan Kubbe ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri kabil turizm destinasyonlarının birlikte eklendiğini söyledi.

Bu sezon Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin yöre plana çıktığını nâkil Şenlikoğlu, “Şu anne kadar Göksu travertenleri 100 bine yakın ziyaretçi aldı, temas Cumartesi ve Veriş dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Beğeni Parkı’nın bile güç ziyaretçi aldığını rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde özellikle Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üstünde turizm hareketi oluştu. Ordu-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli karaca önünde yapılan icraat bu turizm hareketinde haddinden fazla avangart oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli kişmiri yolunun tamamlanmasıyla bu hareket haddinden fazla daha katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden gelen ziyaretçi sayısı da muvasala yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı dahi artacak”

Turizmin ilçede birinci konvansiyon kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Yıpranmamış yapılan otellerimiz üstelik var, girişimcileri bile kutlama ediyoruz. İnşallah bir iki sene içerisinde açılacak oteller daha var. Böylecene konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı dahi artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin sonbahar ve şita mevsiminin da ayrı bir güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde dahi çok sayıda ziyaretçinin ilçeyi konuşma edeceğini aktardı.

Sel felaketinin ardından devlet yoluyla kaymakamlık merkezinin yeniden mensur edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziksel durumu tamamen değişti. Yeni aksiyon yerlerinin faaliyete geçmesiyle burası çekim merkezi olacak. Belediye olarak eş ve gailesiz girişimciler ile turizme müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Beğeni Parkı’nda hayatiyet gösteren otelin müdürü Durmuş Ateşli üstelik mayıs ayından ilkgüz sonuna büyüklüğünde yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kümbet Yaylası’nın Maşrık Karadeniz’in bakir eksik alanlarından biri olduğuna meni fail Coşkun, “İnsanların keşfetme duygusu elan da arttı. Giresun turizmde son dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin de etkisi var, orası domestik ve yabancı seyyah çekici bire bir nahiye. Kümbet Yaylası insanların durak noktası olmuş durumda. Bu bölgeler turizme çok katkı sağladı.” dedi.

Coşkun, yaz turizmini çokça gani geçirdiklerine değinerek, şita turizminde birlikte en dolgunca seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin efdal olduğunu kaydetti.

Share: