Siirt yerli: Siirt’te 6-7 Teşrinievvel Kobani olayları hafızalardan silinmiyor

HDP’nin çağrısı konusunda 6-8 Teşrinievvel 2014’te terör örgütü yandaşlarının saldırıları sonucu 2 polisin şehit olduğu, 37 vatandaşın da hayatını kaybettiği olayların üzerinden 8 sene geçerken, teröristlerin yakıp yıktığı yerler izzet marifetiyle onarılarak baştan halkın hizmetine sunuldu.

HDP’nin çağrısı konusunda 6-8 Ekim 2014’te terör örgütü yandaşlarının 35 el ve 96 ilçede çıkarttığı olaylarda toplam 2 polis güçleri martir olurken, 37 yurttaş de hayatını kaybetmişti. 5 sivilin hayatını kaybettiği, 17 sivil ile 20 güven mensubunun yaralandığı Siirt’te ise gözaltına alınan 69 kişiden 16’sı tutuklanmıştı. Kamuya ilgilendiren ilk ve ölçülü basamaklı 12 okul, kitabevi, halk terbiye merkezi, 4 sağlık merkezi, tıpkısı ivedi keyif istasyonu ve ayvaz öğrenci çocuk yuvası yakılarak kullanılamaz arkaç getirilmişti. Siirt’te 6-7 Ekim olayları, üzerinden 8 sene geçmesine rağmen hafızalardan silinmiyor.

Olayın eksperyans tanıklarından olan dönemin Hars ve Turizm İl Müdürü Remzi Beyinli, yaşananların balaban tıpkı kabus olduğunu söyledi. Uslu, “Bilindiği üzere 2014 yılında eksiksiz Türkiye’dahi yaşandığı kadar ilimizde de yaşanan Kobani olayları tarihte yağız bire bir iftira namına yerini almıştır. Kobani olaylarında eğitim bilimi, esenlik ve kültür alanlarında bir nice tesisimiz maatteessüf nazik ayrımsız zarara uğradı. Devletimiz büyük, devletimiz etkili aynı şevket. Yanan kitabevi namına 15 devir kabil gücük tıpkısı sürede daha gündeş, daha kuvvetli ayrımsız kitabevi hizmetine başladı. Bunun yanında afiyet ocakları, okul binaları yerlerine de yıpranmamış ve gündeş binalar oluşturuldu. Terbiye anlamında yıldızı parlayan Siirt, bir nice tababet fakültesine, mimarlık, mühendislik kalkmak amacıyla birçok fakülteye mektepli kazandıran aynı ilimiz. Gönlümüzden sabık bu kara lekenin başta ilimiz kalkışmak için ülkemizin tek yerinde olmaması yönündedir. Allah ülkemize böyle ayrımsız günü tıpkısı daha yaşatmasın. Dolayısıyla haddinden fazla gücük tıpkı süre süresince yaraları saran devletimize Tanrı arızalanma vermesin” dedi. – SİİRT

Share: