Siirt’in Daltepe ve Kalkancık köylerinde PKK’lı teröristlerin katlettiği 37 dirilik anıldı

Siirt’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında PKK’lı teröristlerce katledilen çoğu yavru ve kadın 37 hayat amacıyla ihtifal töreni yapıldı.

Valilik himayesinde Şirvan Kaymakamlığınca Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde düzenlenen yâd törenlerinde, Kur’an-ı Bonkör tilavetinin ardından İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu marifetiyle şüheda üzere yakarış edildi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Daltepe Şehitliği’ndeki törende, bu katliamların tarihte kara aynı toprak namına yerini aldığını söyledi.

Her iki köyde 29 yıl önce 37 kişinin yıldırı örgütü PKK marifetiyle acımasızcasına katledildiğini belirten Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Gözü dönmüş bu caniler tıpkısı geceleyin baskınında camilere sığınmış ve adı henüz konulmamış üç, ilkokul maaş bebekler ile eş ve buğulanmış 37 vatandaşımızı katletti. Yıldırı örgütüne alın mücadelemiz azim, akide ve kararlılıkla bitmeme edecek. Daltepe köyümüzde 27, Kalkancık köyünde bile 10 şehidimizin muazzez hatıralarını yaşatacağız. Zaman huzur ve güven içinde yaşıyorsak, bayrağımız semalarda dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu millet tek zaman terör örgütlerinin sahiplerine dal eğmemiştir, eğmeyecektir.”

Tören, kabirlere karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Programa, İl Bitirmiş Komutanı Sancak Emrullah Şişman, İl Güvenlik Müdürü Kağan Yıldırımoğlu, Şirvan Kaymakamı Emrah Bütün, Siirt Düzenlilik Korucuları Martir ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, hava müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: