Sındırgı’da köken boya bitkileri toprakla buluşuyor

Sındırgı’bile hakikat boya bitkileri toprakla buluşuyor

BALIKESİR – 3000 yıllık tıpkısı kültüre erbap, natürel mahiyet boya ve yünden üretilen Dünya’ca ünlü Sındırgı Yağcıbedir Halıları geleceğe kandil tutmaya devam ediyor. Sanayi Bakanlığı destekleriyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ekinci Terbiye merkezinde üretilen mahiyet boya fideleri yıllar sonra Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde toprakla buluşmuştu.

Değişik üreticiler bile arazilere tıbbi aromatik bitki ve hamur boya ekmeye başladı. Kocabey ve Çakıllı mahallelerinde binlerce kök boya fidanı toprakla buluştu. Özellikle doğal boya, kozmetikte beğenilen nebatat dağlardan toplanırken, yıllar sonra baştan tarlalara da ekilmeye başladı. Gerçek boya bitkilerinin fazlalaştırılması ve doğal boya üretimine geçilmesi ile tekstil boyası sektöründe dışa bağlılıktan kurtulmak hedefleniyor.

50 dönüm arazide hamur boya bitkilerinin ekimini gerçekleştirdiklerini tamlayan Ferit Bahir “Tığ buraya elli dönüm araziye kızılboya ekmeye geldik. Burada ormandan aldığımız kökleri elli dönüm araziye ekiyoruz. Sındırgının Kocabey köyündeyiz şu anda ekimimiz devam ediyor hassaten şita şartları de olsa tığ ekimimize aylamak zorundayız. Elan önceleri hazırladığımız bu kökboyalarını 2 devir zarfında ekmemiz gerekiyor. Bu ati amacıyla haddinden fazla domuzuna ayrımsız husus halıcılık sektöründe ve ip boya sektöründe bu kimyevi sıfır ayrımsız boyadır. Natürel ayrımsız boyadır, beniz yıl bu boya uzanım atmaz kullandıkça rengi elan bile parlar. Bu gelecek üzere Türkiye üzere haddinden fazla fena hâlde ayrımsız üründür. Çakıllı mahallesinde de 16 dönümlük arazide 26 binden fazla asıl mayasıl otu dikimi gerçekleştirdik. altın otu ekildikten bir yıl sonraları kendini gösterir. Tıbbi anlamda de çok faydalıdır” dedi.

Tarlalarda temel boya yetiştirilmesinin beraberinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı destekleri, hususi müteşebbisler işbirliği ile Sındırgı’bile ” Katıksız Boya ve İnovasyon Merkezi ” kurulum çalışmaları de devam ediyor.

Katıksız projelere önem veren ve natürel boya üretiminin oldukça oylumlu olduğunu belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Korkulu ” Bunu tığ ithal adına elverişsiz dışından alıyoruz yıllar boyunca. Huluskâr dolunay halısı bize sabah yeli kaynağı oldu ve orada geçer not boyaları haddizatında biz ürete biliriz temel boya aslında sadakatle pekâlâ bire bir aksiyon yapabiliriz diye çalışırken bağımlı eski Osmanlı defterinde, Temettuat Defterleri bizim tarlalarda yıllar önce bu ekimi yaptığımız ortaya çıktı. Bir proje geliştirdik ve sanayi bakanlığına sunduğumuzda birlikte bununla dayalı alçak manada bindi aldık” dedi.

Share: