Sinop fen… Sinop’ta çeltik üreticileri hasada başladı

Sinop’ta çeltik üreticileri hasada başladı

SİNOP – Türkiye’nin yetişkin çeltik istihsal bölgelerinden olan Sinop’ta 4 mahiye bakımın ardından çiftçiler sezonun önce çeltik hasadına başladı. 800 kilograma ulaşan rekolte ve belirlenen çekicilik fiyatı dahi çiftçileri mutlu etti.

Sinop’a vabeste Mertoğlu köyünde tarlalarına özenle icra vekili çeltik üreticileri, Mayıs ayında ekimi yapılan çeltikler 4 maaş bakımın ardından mahsullerini almaya başladı. Tarlalardaki suyun kurutulmasıyla araziye giren biçerdöverler çeltikleri biçerek kasalara doldurup tarladan mahsulü çıkartıyor. Çiftçiler bu yıl üretimden ve biçilen fiyattan memnun olduklarını kaydetti.

Kaliteli çeltik çoğaltmak amacıyla aylarca savaş verdiklerini belirten rençper Misyon Kümeç, “Allah baht etti, Sinop’ta 2022 sezonunun evvel çeltik hasadını yapmaktayız. Efe cinsinde çeltiğimiz, şükürler olsun iklim şartlarında çeltiğimiz yatmadı. Gayrı çeltiklerden farkı Sinop’ta rutubet oranı faziletkâr olduğu üzere biraz elan birinci sınıf, ürün olarak biraz elan faziletli olacak bu yıl” diye konuştu.

Sinop genelinde averaj 500 ile 800 kilogram rekolte alındığını kaydeden Kümeç, zat tarlasındaki rekoltenin 700 ila 750 kilograma ulaştığını söyledi.

Yerey Mahsulleri Ofisi’nin çeltik için bu sene 13,5 – 15 TL belirlediği fiyattan memnun olduklarını dile getiren Kümeç, “Şu anda kurtarıyor Tanrı bereket versin. Güzeşte yıla göre masraflarımız yüzde 200-300 arttı ama ona bakarak de çap açıklamasını yaptı. Açıklanan fiyatlarda satabildiysek çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Share: