Sinop ruzname haberleri | Sinop’ta kestane balı rekoltesi 150 ton oldu

Sinop Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Sepici, bu sezon 150 titrem civarında kestane balı rekoltesi elde edildiğini bildirdi.

Tabak, AA muhabirine, birliklerine 425 üyenin mukayyet olduğunu söyledi.

Güzeşte zaman 300 ton olan kestane balı rekoltesinin bu sezon değişik olumsuzluklar nedeniyle 150 tona büyüklüğünde düştüğünü tamlayan Debbağ, rekoltedeki azalmanın sebeplerinin başında kestane gal arısı ve larpadak iklimsel değişikliklerin geldiğini anlattı.

Başta Türkeli yöresindeki üreticiler oluşmak üzere bazen üyelerinin bal hasadı yapamadığını dile getiren Sepici, şöyle devam etti:

“Sezona mayıs ayında çiçeklerin bereketli olduğu sunturlu havayla başladık. Daha sonradan kurak tıpkısı dönemle devam ettik. Kestaneler açarken yağmur yağdı, peşi sıra sıcak rüzgar esti. Nedeniyle ummadığımız iklimsel değişiklik yaşadık. Bu münasebetsiz etkenlere kestane gal arısının verdiği beis eklenince üreticilerimizin aynı kısmı mağdur duruma düştü. Güzeşte sene kovan başına 12-13 kilo bal alan bir yaşama, bu sezon 5-6 kilogram fakat alabiliyor.”

Debbağ, rekoltedeki düşüşün fiyatı yükselttiğine meni ederek, “Fiyatlarda dingildeklik oluştu. İlerleyen zamanlarda kestane ve bal üretiminde genişlik büyük sevgili namına kestane gal arısı karşımıza çıkma. Geçen sene Türkeli ilçemizde ilk kez görüldü. Bu ilçemizdeki kestane ağaçlarını istila etti. Ayancık ve kısmen dahi olsa Erfelek ilçemizde üstelik bu böcü görüldü. Böyle giderse seneye kestane ve balda henüz fazla düşüş görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Share: