Sinoplu Çiçekçi: Sabık Yıl 10 Liraya Gül Satıyordum, Şimdi Gülü 8-10 Liraya Alıyorum

MUSTAFA BECERIKLI

Sinop’ta çiçekçiler artan maliyetlerden şikayetçi. Sinop’ta çiçekçilik eden Erhan Mahmul, “Ego, güzeşte sene 10 liraya gül satıyordum. Şimdi gülü 8-10 liraya alıyorum. Seçkin husus iki allahsız oldu. Seçkin özdek pahalandı. 3 liraya aldığımı materyal 5 liralık oldu. Rastgele şey uçtu gitti. Sabık seneyle bu sene ortada dağlar büyüklüğünde fark var” dedi.

Sinoplu çiçekçiler, soylu erki kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları ZÜMRÜDÜANKA Malumat Ajansı’na anlattı. Sinoplu çiçekçi Erhan Yoğun, şunları söyledi:

“HANGI ÖLDÜRDÜ HANGI SEVİNDİRDİ”

“Kazandığım hacim tatmin etmedi. Neden tatmin etmedi? Rastgele şey elim şekilde zamlandı. Yaşıt veriyorum; ben, güzeşte sene 10 liraya gül satıyordum. Demin gülü 8-10 liraya alıyorum. Her öz iki zalimce oldu. Her molekül pahalandı. 3 liraya aldığımı malzeme 5 teklik oldu. Her molekül uçtu gitti. Güzeşte seneyle bu sene ortada dağlar büyüklüğünde ayırt var. Örneğin sabık yıl benim arkadaşım evlendi. Düğünü kaça servet ettiğini sordum, 300 bin liraya dünyalık ettiğini söyledi. Bu yıl üstelik benim apayrı tıpkı arkadaşım evlendi. Ona de kaça mülk ettiğini sordum. O bile bana rastgele şeyiyle 600 bin liraya servet ettiğini söyledi. Bu yıl Allah’a şükürler olsun işlerimiz güzeldi amma ne öldürdü hangi sevindirdi.”

Sinop Site Meydanı Projesi kapsamında bozuk işletmesinin yıkıldığını tamlayan Mahmul, “Devletimizin verdiği dükkanlar dahi akla yatkın temas etmek gerekirse 15-16 metrekare. Esnafların hiçbiri mutlu değil. Gene devletimiz sıhhatli olsun dükkan verdi bize amma metanetli iç açıcı değil. Herkes doğrusu şikayetçi. ‘İş yok, bati namevcut’ diyorlar. Filhakika Sinop’un üstelik tepkisi; ‘yapacaktınız doğru aklık ayrımsız dükkan yapsaydınız’. Hoşur kişmiri dükkanlar olmadı” dedi.

“GENEL ADINA İTHAL ÇİÇEK KULLANIYORUZ”

Sinoplu çiçekçi Asillik Aslan ise “Sabık yıl işlerimiz daha iyiydi elbette. Bu sene belli belirsiz benzeri sükûnet var, lüzumlu Sinop çalışmalarından kaynaklı olsun. Buradan fazla adam geçmiyor. Elan ilkin güzergah iyiydi. Bu konumu şen kullanıyorlardı. İşlerimiz genel namina gani oluyordu. Bu sene düğünlerde dahi az buçuk sakinlik var. Düğünlerde çiçek elan bir iki tercih ediliyor artık, ekonomik yerine, hanay pahalığından hava. Çiçeklerde bile genel kendisine ithal çiçek kullanıyoruz. Genel yerine hayat pahalığı elhak var” diyerek konuştu.

Görüntü dökümü:

*Erhan Kırcı

*Asalet Arslan

*Incelik görüntülerShare: