Sinoplu İkinci El Yük Satıcısı: “2 Sene Evvel 10 Kesim Satıyorsak Bu Yıl 1 Çıngı Satıyoruz”

MUSTAFA USTA

Sinop’ta 18 yıldır ikinci ahali kurum eşya alıp satan Bahattin Evliya, kalan maliyetler sonrası vatandaşların ikinci ahali eşyalara taleplerinin düştüğünü belirtti. Evliya, “Şu anda küsurat maliyetlerden âlem bizim işlerde emisyon bulunmayan. Yegâne bir tane mir var ama kar oranımız tamamen düşmüş vaziyette. 2 sene geçmiş 10 modül satıyorsak bu yıl 1 tane satıyoruz” dedi.

Sinoplu ikinci el eşya satıcısı Bahattin Evliya, “Öğrencilerin talebi şu anda yok. Olmamasının da nedeni Sinop’ta yersiz eş bulunmamasından kaynaklanıyor. Ağız Ağıza yurtlar ve edebiyat pansiyon gibi geçer eşyalı evleri isticar derdindeler. Evlerin pahalılığı ağız ağıza piyasa şartlarına bakarak yüzde 300 kalık vaziyette. Eşyalı evlerde geçen sene bin 250, bin 500 civarındayken şu anda 4 -5 binden aşağı karı çıkarmak gibi değil” diyerek konuştu.

“YURTTAŞ İSYAN EDİYOR”

Laf ile ilgilendiren açıklamalarda kâin Sinoplu ikinci ahali kayıt satıcısı Bahattin Evliya şunları söyledi:

“Şu anda kalan maliyetlerden ekolojik ortam bizim işlerde çıkarma yok. Bir Tane yegâne koca var amma kar oranımız tamamen sakıt vaziyette. 2 yıl evvel 10 lime satıyorsak bu sene 1 tane satıyoruz. Mecburen zamlı almak zorundayız çünkü bu işi eden birkaç arkadaşımız kıymet alarak vatandaşa satıyor. Yani gidip da bire bir evden tıpkısı eşyayı sen salla pattan almıyorsun. Vatandaşın araştırması karşısında sana deviriyor eşyayı. Site içre yer çarpık çurpuk biz pırtı alırken pikapları 50 liraya çalıştırıyorduk yahut işçiyi günlük 50 liraya çalıştırıyorduk. Şimdi 150 liradan zir iş yapamıyorsun. Yani maliyeti arttırmış oluyorsun. 50 liraya çalıştırdığın işçiyi 150- 200 liradan bayağı çalıştıramıyorsun. Maliyetler katlamış oluyor. Biz bile aldığımız eşyayı o maliyeti üzerine yükleyerek değer tespit etmek zorunda kalıyoruz, kendi karımızla bu arada. Vatandaş başkaldırı ediyor. Tepkileri ağız ağıza bu işlerin çıktı tamamen cahil tadı verdiği, maişet derdinin çokça ağırbaşlı olduğu, sahn şartlarının ağırlaşmasından etraf ikinci ele gelişigüzel hangi büyüklüğünde istem görülse birlikte fakat ağız ağıza düşüş şeklinde olduğunu söyleyebilirim. Benzer verecek olursak yegâne yabanlık aynı baza akak sabık yıllarda 500-600 teklik civarındaydı. Şu anda 1350-1500 civarına balkon vaziyette. Piyasada irade meselesi. Birinci ellerin haddinden fazla daha pahalı olması ikinci ellerdeki satışlarının alış fiyatlarını yükselmesinden kaynaklanıyor. Bir eşyayı 500 liraya bile aldığınızda 800 liraya dükkana koyabiliyorsunuz. Zat karınızla da koyduğunuz devir bin liradan adi satmanız tür değil.”

“4 BİN 5 BİNDEN AŞAĞI EŞ ULAŞMAK KABIL DEĞİL”

Ermiş, “Öğrencilerin talebi şu anda namevcut. Olmamasının birlikte nedeni Sinop’ta yersiz aile bulunmamasından kaynaklanıyor. Tamamen yurtlar ve gökçe yazın pansiyon üzere geçer eşyalı evleri isticar derdindeler. Evlerin pahalılığı ağız ağıza meydan şartlarına bakarak yüzde 300 artmış vaziyette. Eşyalı evlerde geçen sene bin 250, bin 500 civarındayken şu anda 4 -5 binden aşağı eş icat etmek kabil değil” dedi.

Görüntü dökümü:

*Bahattin Evliya

*Incelik görüntüler

Share: