Sinoplu Meslek Kıyafeti Satıcısı: “Sabık Sene 79,50 TL Olan İlköğretim Forması Bu Yıl 139,50 TL Oldu”

MUSTAFA MAHIR

Sinop’ta meslek forması satışı eden Emre Özcan, ekol kıyafeti fiyatlarında tahminî iki tiran aynı artış olduğunu belirterek, geçen yıl 79,50 TL olan gelişmemiş kollu formanın 139,50 TL’ye mufassal kollusunun da 99,50 TL’den 169,50 TL’ye yükseldiğini belirtti. Vatandaşların çekicilik gücünün düşük olduğunu kaydeden Özcan, sabık seneye bakarak satışların düştüğünü söyledi.

Yeni eğitim-talim yılı, 12 Eylül’üstelik başlıyor. Sinop’ta ekol kıyafeti satan esnaf, fiyatların artmasından şikayet etti. Vandöz Emre Özcan, şunları söyledi:

“3 ALACAĞINA 2 ALABİLİYOR”

“Sabık yıl ilköğrenim forması 79,50 TL’ydi. Bu sene ayrımsız eşkal 139,50 TL oldu. Bu kısa kollu fiyatı. Etraflı kollu kalıp 99,50 TL’ydi. Bu sene bire bir eşkâl 169,50 TL kendisine satılıyor. Tabii piyasanın ve Türkiye’deki konuşu şartlarla ilgili bu ebat. Sonuçta bu ürünün kabak maddesi iplik olduğu için bunlara dahi gür bir onomatope geldi. Biz müşterilerimizi gözeterek minimum seviyede benzeri fiyatlandırma yaptık. Tabiatıyla güzeşte seneki oranlara bakarak esasen bile fiyatlardaki artışlardan ortalık müşterilerin çekicilik güçleri düştü. Damarlı tepkiler olabiliyor amma sonuçta vatandaşımız de bu tepkilere bu ürünler üzere değil başka mahsulat birlikte olsun azık olsun, esas ihtiyaçlarda olduğu kadar buna da tıpkısı yordam sağlıyor. Ama bağımlı 3 alacağına 2 alabiliyor. 2 alacağına 1 alabiliyor. Bu kabilinden olaylar söz konusu. Mümkün tıpkısı durumda da filhakika biz veya eksantrik ayrımsız iyilikçi vatandaş havari oluyor. Sabık seneye bakarak satışlarımızda düşüş var. Adetsel anlamda bire bir düşüş sağladık. Bunu bilcümle ölçemeyebiliriz amma bizim zat öngörümüz yerine yüzde 5 yahut yüzde 10 ortada düşüş sağlandığını öngörebiliyoruz.”Share: