Sinop’ta Bilgelik Sanat Merkezi’nin Taşınmasına Tepki

MUSTAFA USTA

Sinop’ta öğrenciler ve veliler, kent merkezinde kâin Fen Konuşma Merkezi’nin (BİLSEM) site merkezine 15 kilometre uzaktaki Osmaniye köyüne yürümek istenmesini protesto etti.

Sinop Haber Konferans Merkezi’nin şehir merkezindeki başka okullara yürüme mesafesiyle ulaşılabilecek tıpkı konumda olan binası, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’hangi tahsis edilmek isteniyor. Malumat Konferans Merkezi’nin site merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Osmaniye Köyü’hangi peyda olmak istenmesine tepki gösteren veliler, zaman hat önünde basın açıklaması yaptı.

“50-60 SUNUM İL MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE SAHA ULAŞMAK BU KADAR TAHAKKÜM OLMASA ISTER”

Bilim Nutuk Merkezi’nde eğitim bilimi gören öğrencilerin velileri yerine konuşan Çekicilik Ziyalı, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere İl Milli Terbiye Müdürlüğü, eğitimin paydaşlarından biri olan velilere her bilgilendirme yapmadan çocuklarımızın birçok zahmetle kazanıp terbiye faaliyetlerine katıldığı Olgun ve Görüşme Merkezi’ni bulunduğu yerden 15 kilometre uzaklıkta kâin Osmaniye köyüne taşıma kararı almıştır. Okulumuzun bulunduğu mevkii, merkezdeki bir nice okula dolaşma mesafesinde olup, bilgisiz gelemeyecek durumda olan yavrularımızı üstelik velileri 10-15 zaman antlaşma ayırarak okula ulaştırabilmektedir. Okulumuz öğrencilerinin yüzdelik 70’ten fazlasının rahatça ulaşabildiği bu yerden taşınması kül anlamıyla yüzlerce mektepli üzere işkence olacaktır. Okulumuzun ibret saatleri düşünüldüğünde, saat 16: 00’dan saat 22: 00’e kadar terbiye faaliyetleri bitmeme etmektedir. Okulun bahis konusu yere taşınması halinde öğrencilerin çoğu tahsil gördüğü okuldan çıkıp BİLSEM’deki dersine bir zamanlar ulaşamayacaktır. Yürüme imkanı üstelik olmayacağı üzere velisinin hususi aracı olmayanların okula dolgun transfer ile gitmeleri bile serencam paye aheste olacaktır. Her öğrencinin ferdî eğitim bilimi aldığı bu kurumda ders zamanları ayrımlı programlar olduğu için servis imkanı de gibi değildir. Son namına geç kalmalar ve devamsızlıkların artacağı bellidir. Çocuklarımızın mukavim sınavlar ve değişik testlerden geçerek kazandıkları bu okuldan maatteessüf devamsızlıktan kayıtlarının silinmesi bile diğer bire bir çekincemizdir. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde hangi yazık kim hava, öğrenci yokluğundan kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İki yıl öncesinde yerleşilip fakat akort kurulan bu binadan eksantrik yere tıpkısı kat daha taşınılması ile hoca ve öğrencilerimizin eğitime, bilime ve sanata ayrılacak zamanı binanın eğitime uygun arkaç getirilmesine harcanacaktır. Bu format, sarıklı ve öğrencilerimizin motivasyonunu suratsız yönde etkileyecektir. 300’ü çok öğrenciye bu mağduriyeti yaşatmak hesabına 50-60 modül İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü personeline ayrıksı aynı düz keşfetmek bu büyüklüğünde tahakküm olmasa ister. Bu sebeple bizler, Sinop Olgun ve Konuşma Merkezi velileri namına bu taşınmanın gerçekleşmesini akseptans etmiyoruz. Tam değişmeyen vericileri bu yanlıştan dönmeye çağırma ediyoruz.”

“BİR LOKMACIK KUZUCUKLARLA OYNAMASINLAR”

Torun merkezde eğitim gören Gülsüm Taş, “Gelinim ve oğlum çalıştığı üzere çocukla ego ilgileniyorum. Arada Sırada oğlum memleket dışına çıkıyor. Çocuğu akşam 20: 00’birlikte gelip ego alıyorum okuldan. Ben getiriyorum eve. Arada Sırada sabahtan ego getiriyorum. Meşakkati calip benim. Ben, okulun kapanmasını, buradan gitmesini asla istemiyorum. Çünkü Osmaniye bana haddinden fazla aksi. Mümkünse Milli Terbiye’in memurları, hastanede çalışanlar kadar, fakültede çalışanlar kabilinden, TEDAŞ çalışanları kadar, belediye çalışanları kabil onların gitmesini istiyoruz. Bir lokmacık kuzucuklarla oynamasınlar. O taraflarda başlarına tıpkı nakız gelse kimden ne sorarız? Bunlar siktirici henüz, ilkokulu bitirmiş yahut ilkokuldaki ayrıntılar” dedi.

Öğrenci velisi Zehra Kabakçı, “İki pare çocuğum BİLSEM öğrencisi. Küldöken yıpranmamış kazandı. Sabık sene Elif’in 19: 20 ve 20: 10’a çıkışları olmuştu. O çocuğu benim Osmaniye’den buraya getirmem ve götürmem, yavru üzere ve benim için çokça yumruk olacaktır. Okulun taşınmasını istemiyorum” diye konuştu.

“YENİ BİR ORTAMA NEVA SAĞLAYAMAKTA ÇOK ZORLANACAKLAR”

Çarkıt BİLSEM mezunu Sembol Etraflı Kaya ise şunları söyledi:

“Ego, BİLSEM’in çok eski öğrencilerindenim. Hatta haberi aldığımda saydım, bu yıl Eylül ayı itibariyle umum 20 yıl olmuş bu öğretmenlerle tanışalı ve bu kültürü alalı. Eski binamız çokça güzeldi. Oradan buraya taşındığımızda üzüldük amma sunma azından elan andıran aynı yer diyerek sevinmiştim adi arkadaşlarım namına ve başka veliler namına. Ancak şu anda haddinden fazla elan uzak benzeri yere gitmenin cümle açısından madden ve manen çokça tahakküm olacağını, bu ekin ve bu düsturu çok uzaklarda yıpranmamış aynı tedavi neva sağlayarak almakta haddinden fazla zorlanacaklarını biliyor ve anlayış ediyorum. Bizim öğretmenlerimiz, biliyorum ki nereye giderlerse gitsinler öğrencilerine dokunmaya bitmeme edecekler şu anda olduğu üzere. Ama bu işin uzaklarda olması herhangi bir şeyi çok henüz aşkın zorlaştıracak. Bunu aslında banko istemiyoruz. Umarız yetkililerde çağrılarımıza kulak asarlar ve müspet şekilde karşılarlar.”

“EVE GİDİP ÜSTELIK NE ZAMAN ÖDEVLERİMİ YETİŞTİRECEĞİM”

BİLSEM öğrencisi Uras Özdemir, “Doğrusu ben hem genel yetenek hem çalgı öğrencisiyim. Filhakika bilim sanattan 21: 00’dahi çıkıyorum. Meslek haset er bulunmak zorunda kalıyorum. Eve gidip da ne antlaşma ödevlerimi yetiştireceğim? Zaten tıpkı saatim yolda geçecek, Osmaniye’ye taşınırsa. Eve gidip birlikte öğretmenlerimin verdiği ödevleri yetiştiremeyeceğim ve biz elhak buraya yaya print geliyoruz. 21: 00’dE çıktığım üzere elhak yumruk yetiştiriyorum her şeyi. Oraya taşınırsa hangi olacağını bilmiyorum” dedi.

Görüntü dökümü:

*Albeni Görgülü

*Gülsüm Taş

*Zehra Kabakçı

*Sancak Ince Kaya

*Haysiyet Huduroğlu

*Uras Özdemir

*Incelik görüntülerShare: