Şırnak haberi! Eylülde alaz yeryüzü faziletkâr Cizre’de arz düşük Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’dahi bu yılın ilkgüz ayında sunu yüksek alev 46,7 adım ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yer bağan yalım ise sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, sabık kamer averaj şule yurdun kâh bölgelerinde mevsim normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şark Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin genelinde mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun farklı bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 20,9 etap kendisine ölçülen eylül ayı sayı farkı sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 paye kendisine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında arz düşük yalın sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da, bildirme efdal sıcaklık ise 46,7 kademe ile Şırnak Cizre’de tayin edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama yalım, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin gayrı kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül kocaoğlan mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 20,6 paye, güzeşte ay ise 21,2 etap yerine ölçüldü. Bölgede en bağan flama 3,2 kademe adına Balıkesir’bile, sunma erdemli yalım ise 38,7 evre yerine Balıkesir Gönen’birlikte gözlendi.

Iye Bölgesi’nde averaj yalın, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin sair kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin eylül ayı mufassal yıllar averaj sıcaklığı 22,2 mertebe iken, 2022 eylül ayında 22,9 aşama kendisine ölçüldü. Bölgede en düşük alev 1 dereceyle Gediz’dahi, sunu faziletli yalın ise 38,6 dereceyle Nazilli’bile tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama kıvılcım, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin özge kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül kocaoğlan etraflı yıllar ortalama sıcaklığı 24,1 dereceyken sabık kamer 24,8 basamak adına ölçüldü. Bölgede sunma bağan şule 0,4 merhale kendisine Göksun’da, sunu erdemli şule ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Rum Bölgesi’nde ortalama flama, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı ayrıntılı yıllar averaj sıcaklığı 18,3 merhale iken, geçen ay 19,4 merhale adına gerçekleşti. Bölgede en düşük yalın, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, sunma efdal şule ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’üstelik belirleme edildi.

Ortalama yalaz Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin başka kesimlerinde zaman normalleri civarında yaşandı. Ilkgüz ayı tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 19,2 paye olan bölgede sabık ay şule 20,1 adım olarak ölçüldü. Bölgede sunma bağan kıvılcım 1,3 dereceyle Bayburt’ta, genişlik faziletkâr alev ise 41,5 dereceyle Artvin’bile kaydedildi.

Şarki Küçük Asya Bölgesi’nde sayı farkı alev, bölgenin güney doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, başka kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Ilkgüz kocaoğlan uzun yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,5 aşama olan bölgede, sabık kamer alaz 20 adım kendisine tayin edildi. Bölgede sunma düşük yalın sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde üstelik ortalama flama, toprak genelinde sezon normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan ayrıntılı yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 evre olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 adım kendisine gerçekleşti. Bölgede sunu düşük alaz 7,8 dereceyle Birecik’te, bildirme erdemli alaz ise 46,7 dereceyle Cizre’birlikte gözlendi.

Share: