Şırnak ve yer illerde kullanılmamış eğitim bilimi talim yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’de yıpranmamış eğitim tedrisat yılının başlaması nedeniyle merasim düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin ardından arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu hayat dolu öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra sınıflara alındı.

Şırnak Dalan İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Vali Osman Âlim, yeni eğitim bilimi tedrisat yılının, site genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene körpe olmasını diledi.

Eğitim öğretimin önemine meni fail Âlim, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilgin, okullardaki fiziksel imkanların geçmişle karşılaştırma edilmeyecek derecede iyileştirildiğini rapor ederek, eğitim bilimi öğretim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının da averaj 24 olduğunu dile getiren Bilgin, “İnşallah çocuklarımızı genişlik gür şekilde yetiştirerek ülkemizi henüz yüksek seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Vali Âlim, öğretmenler, öğrenciler ve veliler üzere bakir eğitim bilimi talim yılının anlı şanlı olması dileğinde bulundu.

Daha sonraları önce ders zili çaldı.

Programa, Belediye Reisi Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Süslü, İl Güven Müdür Vekili İbrahim Çıldır ve alım müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Konuş İlkokulu’nda planlı programda gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, yeni terbiye öğretim yılının ülkeye ve millete kıvrak olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu eğitim bilimi talim yılını, ilimizde eğitim altyapısının henüz üstelik güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı tıpkı gün yerine geçireceğimize samimi inanıyorum. İlimizde eğitime dair fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 dönem 24 saat peyda olduğunu bir yol daha hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi kendisine eğitim bilimi üzere seçme türlü desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Meram Çıpa üstelik Mardin’da 1177 okulda 11 bin 598 sarıklı ve 246 bin 477 öğrenci ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, tam okullarda lüzumlu önlemlerin alındığını ve yaz dönemi boyunca okullarda lazım tadilatın birlikte yapıldığını aktardı.

Daha bilahare günün fehva ve önemini belirten şiirler okundu, umum oyunları gösterisi sunuldu. 4. derslik öğrencileri okula yeni başlayan 1. dershane öğrencilerine “Okula okşayıcı geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Vali Demirtaş, öğrencilerle sohbet etti, onlara kalburüstü benzeri sene diledi.

Bingöl

Bingöl’üstelik ilk ibret zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci üzere çaldı.

Bakir terbiye tedrisat yılının başlaması nedeniyle form Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mütekellim Vali Yardımcısı Fatih Kayaç, eskimemiş yetişek yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kaya, “Bizler sizi haddinden fazla bekledik, sizleri çok özledik, öğretmenlerimiz sizi haddinden fazla özledi. Siz birlikte öğretmenlerinizi haddinden fazla özlediniz. İnşallah bu yetişek öğretim yılı sizlere çokça çokça yenilikler katacak, yeni şeyler öğreneceksiniz. Kullanılmamış yetişek talim yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini sarfiyat etti.

Törene, Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, idarehane müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’de 170 bin mektepli 2022-2023 yetişek talim yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve gurur yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende mütekellim İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Kurtaran, yetişek ve öğretimin başlaması nedeniyle hararetli tıpkısı aktarılma yaşadıklarını dile getirdi.

Kullanılmamış eğitim tedris yılının parçalanmamış öğrencilere aynalı olmasını dileyen Kurtaran, “Zaman itibarıyla 170 bin öğrencimiz eğitim bilimi öğretime başlıyor. 10 bini fazla hoca ve yöneticimiz eğitim tedris hizmetinde görev algı. 670’i resmi 830 eğitim bilimi kurumunda eğitim bilimi tedrisat yılı sağ esen ve huzurla başladı.” diye konuştu.

Günün önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, Ilbay Canalp’ın evvel ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: