Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki misil kalbi duran bebek helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Esenlik Bakanlığı Şırnaklı bebek için seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya gelen 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki erkendoğan çağa, Keyif Bakanlığı marifetiyle cankurtaran helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Kerem Hastanesi Kadın Doğum ve Bala Hastalıkları eklenmiş hizmet binasında 25 hafta 27 günce namına dünyaya gelen bebeğin istikbal muayene ve kırıcı hizmet gerektiği üzere Şanlıurfa’ya sevkine değişmeyen verildi. Esenlik Bakanlığından arzu edilen cankurtaran helikopter Şırnak Şerafettin Katılımcı Havalimanına indi. 112 Müstacel Servis ekipleri aracılığıyla ambulansla havalimanına götürülen bebek hava ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada hususi ayrımsız hastaneye atıf edilen bebeğin eskimemiş doğan kısık bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki yol kalbi durdu”

Erkendoğan bebeğin tedavi süreci ve akıbet durumu ile ilişik açıklamada kâin hususi sayrılarevi Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Geri akşam saat 20.00 civarlarında bir eş marazlı bebeğimiz geldi. Süt Kuzusu tabii erkendoğan doğum 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken bayağı tıpkısı yolda işte kalbi durmuş, onunla ilişik icraat müdahaleleri yapılmış, teyit aldık. Buraya geldiğinde de bir defa daha kalbi durdu. Tekrar müdahale edildi ama şu dakika bebek sağlam umumi durumu tabii ızdırap yani 25 haftalık olduğu için bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Ayrıca tıpkısı bile ensefaloseli var. Melfuf kendisine ayrıksı aynı hastalığı daha var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın genel durumu biraz elan it canlı, yer azından şuan mekanik namına solunum problemi namevcut. Akciğerlerinde belli belirsiz bile olsa ayrımsız salah var. Ancak 775 gram olması nedeniyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Haddinden Fazla teferruatlı müddet yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilogram olana büyüklüğünde burada kalırlar. Lazım tedavileri yapılmaktadır. İnşallah gücük sürede size fena hâlde duyum veririz. Böyle vakaları çokça aldık. Genelde tabii bu hastalar haddinden fazla mücahede isteyen hastalar gine bile kudretli olduğumuz haddinden fazla hasta oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta zarfında elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: