Sis altındaki Mağrip Karadeniz yaylaları güzün dahi ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, bozulmamış havası, gölleri ve manzarasıyla seçme mevsim sunu çok tercih edilen rotalar arasında bulunan Düzce’deki yaylalar, sonbaharda üstelik özensiz ziyaretçilere ve kampçılara ocak sahipliği yapıyor.

Düzce’de çevre illere sınırı olan Yıldız Anadolu Dağları’nın espas yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, edebiyat yemyeşil doğası ile çokça sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu antlaşma sis altında küsurat yaylalar, çekicilik sıcaklıkları düşmesine karşın ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya bitmeme ediyor.

Şehir gürültüsünden alarga etmek üzere alelhusus İstanbul ve Ankara kabil ana kent kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları arasında dolaşan misafirler, natür ve göl manzarası eşliğinde ruhsal gerilim atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini saran dağların tabloları aratmayan manzarasında keyifli ara geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı bozulmamış ağrımak kaydıyla kadın”

Yoldaş grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı mevcut Pürenli Yaylası’na dinlenme kampı yapmaya gelen Emre Koç, AA muhabirine, internetten evire çevire yorumlar okumaları üstüne buraya geldiklerini anlattı.

Kamp yarmak isteyenlerin Pürenli’ye kesinkes gelmesi gerektiğini rapor eden Belletici, “Çevreyi, doğayı temiz burulmak kaydıyla gelsinler. Huy harikası birlik aynı vadi, havası saf, gölü, manzarası çok domuzuna. Burada 3-4 plato var. Buraya ati olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve his yapmalarını başvuru ederim.” dedi.

Çalıştırıcı, Ankara ve İstanbul’de aktif insanların akman havaya ihtiyaç duyduğuna bel ederek, “Burada çok fazla müvellidülhumuza var. Şehrin gürültüsünden andırmak isteyenler için bu bölge çok ideal aynı vadi. Doğası çokça ongun, kuş sesleri eşliğinde dinlenme kampı açmak için biçilmiş kaftan diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Bura saf reviş terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda kalan 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu birlikte alelhusus İstanbul’dan bir nice doğaseverin yaylayı ziyaret ettiğini anlattı.

Misafirlerin hiç kalık olmadığını dile getiren Somuncu, “Aynı buğulu amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim amma oksijeni bu kadar verimli plato görmedim.’ dedi. Siktirici burasının doğal reviş terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi adına haddinden fazla fena hâlde. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve çekicilik yalınlık olursa Akçakoca’birlikte denizi dahi görebiliyoruz. Yaylamız adi çokça fena hâlde.” diyerek konuştu.Share: